בעקבות החיסול: מונה מנהיג חדש לטאליבן

הטאליבן החליט לקדם את מספר 2 בארגון, קאן סעיד, ליורשו של המנהיג שחוסל אמש בתקיפת מל"ט אמריקני. סעיד, הידוע בכינוי "סאנג'ה", עמד מאחורי שורה של פיגועים המוניים בפקיסטן וכעת יהפוך לאחד האנשים המבוקשים בעולם ולמטרה מרכזית של הצבא האמריקני

מנהיג הארגון שחוסל, ארכיון (רויטרס)

שעות ספורות לאחר חיסולו של מנהיג הטאליבן חכימוללה מחסוד בתקיפת מל"ט אמריקני, התכנסה צמרת ארגון הטרור ובחרה ביורשו - מי שהיה עד כה מספר 2 בארגון, קאן סעיד, שיהפוך כעת לאחד מבכירים המבוקשים ברחבי העולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סעיד, המוכנה גם "סאנג'ה", מוכר לגורמי הביון במערב כמוח שמאחורי תקיפה בבית כלא בצפון פקיסטן, שבה שוחררו קרוב ל-400 אסירים בשנת 2012. באותה שנה עמד תכנן סעיד גם תקיפה נגד בסיס חיל האוויר הפקיסטני שבה נפגעו חיילים רבים.

תקיפת המל"ט, שנערכה אמש בצפון מחוז וואזיריסטן שבפקיסטן, מגיעה כחלק מסדרה של חיסולים ממוקדים שביצעה ארצות הברית. גורמי מודיעין פקיסטניים טוענים כי מלבד מחסוד נהרגו בתקיפה גם נהגו ומאבטחו.

מנהיג הארגון לשעבר מחסוד, שהיה בשנות ה-30 לחייו, היה מבוקש במשך שנים רבות על ידי ארה"ב, ובעבר הוצע פרס בסך 5 מיליון דולרים תמורת הריגתו. בעבר היו מספר דיווחים על מותו , שהוכחו כלא נכונים - עד אתמול.

גורמי ביון במערב הביעו ביממה האחרונה חשש כי חיסולו של המנהיג יביא לשורה של ניסיונות נקם אלימים ולפיגועי טרור נגד מטרות אמריקניות. כעת, לאחר שהארגון כבר בחר יורש, ייתכן שיום התגובה קרוב מתמיד.