"הצעת אירן בנושא הגרעין מהותית"

לקראת סבב שיחות נוסף בין אירן למעצמות, מביע יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אופטימיות לקראת העתיד. "יש מהות אמיתית בהצעה שהוגשה על ידי טהרן", אמר יוקיה אמאנו, שהביע שביעות רצון מהגישה החדשה של נציגיו של הנשיא "המתון" רוחאני

"מאמין בהתקדמות השיחות". אמאנו, ארכיון (AP)

ממשיכים לפזר אופטימיות זהירה: יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) יוקיה אמאנו אומר כי ההצעה האירנית החדשה לפתרון משבר הגרעין היא "מהותית". הוא הביע תקווה כי ההנהגה החדשה בטהרן מוכנה לפשרות, זאת משום שהראתה עד כה נכונות לפתור את המחלוקות עם המערב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי אמאנו, המקיים סבב של פגישות בוושינגטון, הגישה החדשה שמציגה הרפובליקה האסלאמית היא "פרודוקטיבית", ועשויה להעיד על הבאות. "אני יכול לומר לכם שאחרי בחירתו של רוחאני לנשיא, היו לנו מספר מגעים, אבל מעולם לא בצמידות כזו", אמר אמאנו לסוכנות הידיעות AFP.

אמאנו סירב למסור פרטים באשר לתוכנה של ההצעה האירנית החדשה, אך כשנשאל האם הייתה התקדמות משמעותית בשיחות אמר: ""אני חושב כך. יש מהות אמיתית בהצעה החדשה שהוגשה על ידי אירן".

רוחאני, שנבחר לשלטון בחודש יוני על בסיס הבטחות לשיפור הכלכלה האירנית ולסיום הבידוד הפוליטי על מדינתו, קרא לאחרונה להגיע להסכם מהיר בנוגע לחשדות המערב כי אירן מפתחת נשק גרעיני שלא לצרכי שלום. השיחות בין ארצו לבין שש המעצמות צפויות להתחדש בשבוע הבא.

למרות האופטימיות שמשדרים לאחרונה שני הצדדים, בישראל ממשיכים להתריע בפני העולם מפני "מתק השפתיים" של המשטר בטהרן. בשורה של התבטאויות בכלי תקשורת שונים בעולם, אמר ראש הממשלה נתניהו כי אירן רק מנסה לבזבז זמן, וזאת על מנת להביא להקלה בסנקציות המוטלות על המדינה וחונקות את כלכלכתה.