התקרבות ביחסים בין רוסיה ליפן: שרי החוץ של המדינות דנו בסכסוך מימי מלחמת העולם ה-2

האם הסכסוך הממושך בין רוסיה ליפן יגיע בקרוב לסופו? שרי החוץ של המדינות נפגשו בטוקיו והכריזו כי ידונו על סכסוך הטריטוריאלי על השליטה בחלק מהאיים הקוריליים, שכבשה רוסיה מידי יפן במלחמת העולם השנייה. שר החוץ לברוב: "עלינו לנקוט במדיניות מעשית ואסור לנו לקבל החלטות רגשניות"

"צריכים להיות מעשיים". לברוב (רויטרס)

יפן ורוסיה הסכימו להרחיב את הדיונים בדבר הסכסוך הטריטוריאלי הממושך בין שתי המדינות על השליטה באיים הקוריליים. בשיחות שהתקיימו היום (ו') בין שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב למקבילו היפני פומיו קישידה, סיכמו השניים לדון בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סוכנות הידיעות איי.פי. מדווחת על התפתחות בשיחות בין רוסיה ליפן שהתקיימו היום וכי חלה הסכמה לכך שבנוסף לדיון על השטחים השנויים במחלוקת, המדינות ירחיבו את המסחר המשותף ביניהן. שר החוץ לברוב אמר במסיבת עיתונאי משותפת עם עמיתו היפני כי "עלינו לנקוט במדיניות מעשית ואסור לנו לקבל החלטות רגשניות".

השניים סיכמו לערוך שסגניהם יערכו שיחות משותפות בין סוף ינואר לתחילת פברואר, לקראת ביקורו של קישידה ברוסיה בשנה הבאה. בשלב זה לא ברור מה מידת ההתקדמות שנעשתה עד כה בהידברות על הסכסוך שנמשך מאז מלחמת העולם השנייה, כשכוחות סובייטים פלשו וכבשו ארבעה איים בקבוצת האיים הקוריליים שהיו עד אז בשליטת יפן.

האיים הקוריליים הם שרשרת איים באוקיינוס השקט. כיום מוחזקים האיים בידי רוסיה בתוך מחוז סחלין. השרשרת כוללת 56 איים ומשתרעת על פני 1,300 ק"מ מחצי האי קמצ'טקה השייך לרוסיה עד לאי הוקאידו, בשליטת יפן. יפן טוענת ריבונות על חלקה הדרומי של שרשרת האיים.

עם סיום מלחמת העולם השנייה התגוררו באיים כ-17 אלף אזרחים יפנים. היפנים גורשו מהאיים לאחר השתלטותה ברית המועצות על השטח.