סגן שר החוץ האירני: "מקווים להתקדמות עם חידוש שיחות הגרעין"

קולות אופטימיים נשמעים באירן לקראת חידוש שיחות הגרעין עם המעצמות. סגן שר החוץ האירני אמר בראיון כי "יש דרך ארוכה ומפותלת, אך אנו מקווים להתקדמות והישגים בשיחות". שר החוץ זריף הוסיף כי על המערב "לאמץ גישה חדשה" כלפי השיחות, אם ברצונו שהשיחות יצליחו

אופטימיות לקראת סבב השיחות (רויטרס)

אופטימיות זהירה באירן: סגן שר החוץ האירני הביע תקווה להתקדמות בשיחות הגרעין, שיתחדשו בשבוע הבא בז'נבה. "אנחנו מקווים להישגים בתכני השיחות", אמר סגן השר, עבאס אראקצ'י, בראיון טלוויזיוני במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אראקצ'י סייג את דבריו והזהיר כי "הדרך ארוכה ומפותלת". קודם לכן קרא שר החוץ האירני, מחמוד ג'וואד זריף, כי על המערב "לאמץ גישה חדשה" אם ברצונו שהשיחות יצליחו. בכינוס על פירוז נשק באיסטנבול אמר זריף כי יש לזנוח את גישת ה"משחק סכום אפס", ולגשת למשא ומתן בגישה שונה.

בשבוע שעבר נשמעו דיווחים סותרים על היקף העשרת האורניום באירן - בכיר אירני טען כי ארצו הפסיקה את העשרת האורניום  לרמה הגבוהה מ-5%, אך סגן ראש ועדת החוץ והביטחון של הפרלמנט האירני סתר את דבריו והצהיר כי על ששת המעצמות להכיר בזכותה של טהרן להעשיר אורניום ברמה של 20% בשטחה. עוד הוסיף ראש הוועדה, מנסור הקיקטפור, כי אירן מעולם לא הפסיקה להעשיר אורניום לרמה של מתחת ל-20% ומבהיר כי מדובר בקו אדום עבור הרפובליקה האסלאמית.

ביום חמישי בשבוע הבא יחלו הצדדים בסבב פגישות ב'זנבה, שיארך יומיים. נציגי אירן - זריף ואראגצ'י - ידונו עם נציגי ארה"ב, בריטניה, צרפת, סין, רוסיה וגרמניה. לאחר הפגישות שנערכו באוקטובר, אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני כי ארה"ב "מצאה את ההצעה האירנית שהועברה אלינו מאוד רצינית, יעילה ומשמעותית. ההצעה רצינית באופן כזה שלא ראינו קודם לכן", 

דובר הבית הלבן סירב להרחיב באשר לתוכן ההצעה שהעבירה טהרן לידי המעצמות. עם זאת, שפך קרני מים קרים על הצהרתו שלו ואמר כי אף אחד מהצדדים אינו מצפה להתקדמות תוך פרק זמן קצר. "לא אנחנו ולא האירנים מצפים לפריצת דרך בן לילה. מדובר במשא ומתן סבוך ולא פשוט בכלל. יש עניינים טכניים שמקשים על הגעה להסכמות, וגם ההיסטוריה של חוסר האמון בין המדינות מקשה על המגעים", הדגיש.