אדוארד סנואודן: "אני לא אויב של ארה"ב"

בפגישה שנערכה בין המדליף האמריקני לחבר פרלמנט גרמני, אמר סנואודן כי הוא אינו אויב של ארה"ב וכי הוא מוכן להעיד בפני חברי הקונגרס בוושינגטון. במכתב ששיגר לקנצלרית גרמניה מרקל כתב סנואודן: ""זה לא פשע להגיד את האמת, אני משוכנע שהתמיכה הבינלאומית תעצור את המצוד אחריי"

"לא אויב". סנואודן (AP)

המדליף האמריקני אדוארד סנואדן אמר כי הוא מוכן להעיד בפני הקונגרס בוושינגטון וכי הוא אינו אויב של ארצות הברית. את הדברים אמר סנואודן לחבר הפרלמנט הגרמני האנס כריסטיאן סטרובל שנפגש עמו היום (ו') במוסקווה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"סנואודן לא הציג את עצמו כאויב של ארצות הברית", אמר סטרובל לאחר הפגישה. "הוא הציג את עצמו בדיוק להיפך ואמר שהוא מוכן להעיד בוושינגטון". סטרובל הוסיף כי סוכן ה-NSA לשעבר טען כי הוא גם מוכן להיפגש עם מחוקקים גרמנים נוספים ולהעיד בפניהם. לדבריו, סנואודן הביע רצון להגיע לגרמניה, אם יובטח לו כי הממשלה בברלין לא תסגיר אותו לידי האמריקנים.

"להגיד את האמת זה לא פשע"

במכתב ששלח היום לממשלת גרמניה, כתב סנואודן כי הוא מאמין שהתמיכה העולמית שהוא מקבל תגרום לבסוף לוושינגטון להפסיק את המצוד אחריו. לטענתו, התנהגותו "המזיקה" של הממשל נועדה למנוע ממנו לחשוף פרשיות נוספות אודות תכנית המעקבים של ארצות הברית.

"זה לא פשע להגיד את האמת", כתב סנואודן לקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. "אני משוכנע שהתמיכה מהקהילה הבינלאומית תוביל את ממשלת ארצות הברית לזנוח את התנהלותה".

אובמה התנצל. מרקל ונשיא ארה"ב (AP)

פנייתו של סנואודן למרקל אינה מקרית שכן רק לאחרונה דווח כי על פי מסמכים שחשף הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי האזינה במשך יותר מעשור לטלפונה האישי של הקנצלרית.

על פי הדיווח, האמריקנים הקימו סניף ריגול בשגרירות בברלין ומשם ניטרו שיחות באמצעות טכנולוגיה מתקדמת. בעקבות החשיפה, נשיא ארצות הברית ברק אובמה התנצל בפני מרקל ואמר כי לא ידע על ההאזנות.