הר געש התפרץ בצ'ילה: מאות פונו

מאות אנשים פונו מבתיהם לאחר שהר געש התפרץ בדרום צ'ילה, מדינה בה שרשרת הרי הגעש השנייה בגודלה בעולם. הרשויות מדווחות כי לא ידוע על הרוגים או פצועים וכי ענן העשן והעפר נראה למרחק של 50 קילומטרים מאזור ההתפרצות

מאות פונו מבתיהם. צ'ילה אתמול (רויטרס)

הרשויות בצ'ילה הכריזו אמש (רביעי) על כוננות גבוהה בעקבות התפרצותו של הר הגעש קולבוקו שנמצא בדרום המדינה. הר הגעש שהתפרץ לראשונה מזה חמישה עשורים, שלח עמוד עשן אדיר ועפר רב לגובה של 20 קילומטרים אל השמיים. זוהי התפרצות הר הגעש השנייה בחודשיים האחרונים בדרום צ'יה, כשבתחילת חודש מארס התפרץ הר הגעש ויאריקה.

על פי דיווחים, יותר מ-4,000 בני אדם פונו מבתיהם ונקבע רדיוס פינוי של 20 קילומטרים מאזור ההתפרצות הנמצא במרחק אלף קילומטרים מבירת המדינה, סנטיאגו. שר הפנים של צ'ילה מסר כי נכון לכרגע לא ידוע על מקרי מוות, על פצועים או על נעדרים. רוחות חזקות שהחלו באזור, דחפו את עמוד העפר גם אל מעבר לגבול, אל שטח ארגנטינה.

ענן עשן בגובה 20 קילומטרים. צ'ילה (רויטרס)

"במצב כזה, כאשר שובל ההתפרצות הוא כה גבוה, הסיכון העיקרי הוא שהוא יקרוס וייפול ויביא לזרם פירוקלסטי", הסביר גבריאל אורוסקו, מומחה מקומי להרי געש. זרם פירוקלסטי הוא זרם חם במיוחד של גז ואבנים שיכול להרוס כל דבר שנקרה בדרכו ולנוע במהירות של בין 200 ל-300 קילומטרים לשעה.

חברת התעופה הצ'יליאנית LATAM הודיעה כי טיסותיה אל ומשדה התעופה בעיר הסמוכה פוארטו מונט יבוטלו בשל האפר וולקני הרב, העלול לגרום לנזק במטוסים ולסכן את הטיסות.

טרוור מופאט שגר בעיר אנסנדה במרחק 10 קילומטרים מהר הגעש, סיפר שהוא ומשפחתו נמלטו מהאזור ברגע ההתפרצות. "זה נשמע כמו טרקטור גדול שחולף בסמוך, משקשק ורועד. השארנו הכל מאחור. תפסתי את הילד, את הכלב ונכנסתי לרכב עם אשתי", סיפר מופאט. "כל השכנים יצאו החוצה, צעירים רבים בכו".

בצ'ילה 500 הרי געש העשויים להיות פעילים

תמונות הטלוויזיה מראות מחזה מרהיב של ענן בצורת פטריה בשמיים ואת ההתפרצות ניתן היה לראות גם בערים במרחק 50 קילומטרים מהאזור. "היו אנשים רבים ברחובות", תאר דרק ווי, תושב פוארטו ואראס הסמוכה. "רבים מהם רצו לתחנות הדלק למלא את המכלים ברכבים. חבר אמר לי למלא כל כלי שיש ברשותנו במים".

בצ'ילה הנמצאת במה שמכונה "טבעת האש" של האוקיינוס השקט, ישנה שרשרת הרי הגעש השנייה בגודלה בעולם,אחרי אינדונזיה, בה 500 הרי געש העשויים להיות פעילים.