דיווח בגרמניה: "ראש הגסטפו נקבר בבית עלמין יהודי"

העיתון בילד מדווח כי היינריך מילר, מפקד המשטרה החשאית של הנאצים ואחד ממשתתפי ועידת וואנזה שבה הוחלט על ה"פתרון הסופי", נקבר בבית הקברות היהודי בברלין. העיתון מצטט היסטוריון גרמני, שטוען כי מצא מסמך ששם קץ לתעלומה סביב גורלו של אחד הברגים המרכזיים בתעשיית המוות הנאצית

מילר נקבר עם יהודים?

התקשורת הגרמנית מדווחת שראש הגסטפו היינריך מילר לא שרד את מלחמת העולם השניה כפי שחלק מחוקרי המלחמה סברו, אלא נקבר בבית קברות יהודי ב-1945. מילר היה אחד מהאנשים הבולטים בתעשיית המוות הנאצית, שהוקמה על מנת להשמיד את יהודי אירופה.

כתב העיתון הגרמני "בילד" טען שראה מסמכים שמאשרים את מותו של ראש הגסטפו (המשטרה החשאית של השלטון הנאצי). נשיא הקהילה היהודית בגרמניה דייטר גראומן אמר לעיתון שהוא נסער מהגילויים: "העובדה שכזה סדיסט נאצי אלים קבור בבית קברות יהודי מכל המקומות, זהו מעשה מפלצתי חסר טעם. זה רומס את זיכרון הקורבנות".

ה"בילד" מצטט את פרופסור יוהנס טוכל, היסטוריון שטען כי גילה מסמך ארכיוני שמוכיח כי מילר מת בסוף המלחמה. "מילר לא שרד את המלחמה", נכתב בעיתון. "הגופה שלו נקברה ב-1945 בקבר המוני בבית הקברות היהודי, אבל הגופה עצמה לא נמצאה". החיפושים אחרי הגופה היו מסובכים מאוד על פי הבילד, כי מיקומו המדויק של הקבר ההמוני לא ידוע.

בית הקברות היהודי בברלין (רויטרס)

גורלו נותר תעלומה

סימן שאלה תמיד ריחף סביב גורלו של מילר, אחד ממשתתפי ועידת ואנזה בינואר 1942, שם התקבלו ההסכמות בנושא השמדת היהודים - שזכו לשם "הפתרון הסופי". הימלר היה עם היטלר בבונקר ביום שבו מנהיג המשטר הנאצי התאבד, אבל עד עכשיו איש לא הצליח לקבוע בוודאות מה עלה בגורלו.

פרופסור טוכל, שמכהן כראש אתר ההנצחה למחתרת בברלין וחשף את המסמכים, אמר שאחרי חקירות ממושכות ניתן לומר שמילר נקבר בימי המלחמה האחרונים סמוך לשדה התעופה. "גופה במדי גנרל עם תעודות של מילר הוצאה מהקבר ההמוני ונקברה מחדש באחד מהקברים ההמוניים בבית הקברות היהודי".