עשרות פליטים מתו מקור בים התיכון

תנאי מזג אוויר קשים עיכבו את ספינות משמר החופים האיטלקי ועשרות פליטים שסירתם טבעה וששהו במים במשך שעות ארוכות מתו מקור. "אנחנו לא יכולים לשמור עליהם, זה נורא", אמר ראש השירות הרפואי באי למפדוזה שבאיטליה

טרגדיה על סיפון ספינות החילוץ (רויטרס)

לפחות 25 פליטים מתו מהיפותרמיה (מכת קור) על גבי ספינות משמר החופים האיטלקי לאחר שחולצו מספינת מהגרים שטבעה בלב הים התיכון. הפליטים נמצאו במרחק של כמאה ק"מ מהאי למפדוזה, סמוך לסיציליה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פייטרו ברטולו, המנהל הרפואי של מחנה הפליטים באי למפדוזה, סיפר כי מדובר בקבוצה של 105 מהגרים שהיו על סיפון ספינה שיצאה מלוב וטבעה. האי למפדוזה הפך בעת האחרונה למרכז עבור הפליטים שנמלטים מאפריקה או מהמזרח התיכון לאירופה.

כלי תקשורת באיטליה דיווחו כי ספינות של משמר החופים יצאו בשעות הלילה למבצע חילוץ לאחר שמרכזי סיוע העבירו קריאות מצוקה מספינת הפליטים. תחילה הוזנק מסוק חילוץ שזיהה עשרות בני אדם וגם גופות במים. ספינות הסיור הראשונות שהגיעו למקום מצאו עשרות פליטים עם תסמינים חמורים של היפותרמיה.

מאות יוצאים למסע שעלול להסתיים במוות (רויטרס)

כוחות החילוץ שהגיעו לספינה מצאו שבע גופות של פליטים והעמיסו אותם על ספינה קטנה שהעבירה דלק. 18 פליטים נוספים חולצו מהמים במצב קשה ומתו בהמשך על סיפון ספינת הדלק. "אנחנו לא יכולים לשמור עליהם מהקור, זה נורא", אמר ברטולו. "יש שם הרבה אנשים צעירים, כולם רטובים ורבים מתו מקור".

כמה עשרות פליטים מהספינה הטובעת הצליחו לשרוד למרות תנאי הקור הקשים והרוח העזה שהקימה גלים בגובה 9 מטרים. פעולות החילוץ נמשכו עד שעות הצהריים המוקדמות. "הגעת ספינות הסיור התעכבה בשל מזג האוויר הגרוע שהפך את הניווט לקשה מאוד", הסבירה ג'ונסי ניקוליני, מבכירי כוחות החילוץ.

מדי שנה מגיעים לחופי איטליה ובייחוד לסיציליה מאות אלפי פליטים, רובם מאפריקה. רבים מהם נתונים לחסדיהם של בעלי הספינות שמעמיסים יותר אנשים מהכמות המותרת בתמורה לתשלום מהפליטים. עבור רבים מהם, החלום לחיים טובים יותר באירופה מסתיים בטרגדיה עוד לפני שכף רגלם דרכה על היבשת.