שליח יהודי נפגע מהתעללות אנטישמית - ויפוצה ב-900 אלף דולר

מסעדה במנהטן תשלם לעובד יהודי 900 אלף דולר לאחר שאחד המנהלים נהג להתעלל בו במשך שנים בשל יהדותו. באחד המקרים נהג המנהל לרסס בספריי ואמר לעובד: "זה הציקלון בי שלך, יהודי מסריח". התובע: "נאלצתי להסביר למושבעים מה משמעותו של הגז הקטלני"

מסעדת "מנגיה" במנהטן (יח"צ)

גבר יהודי בן 57, שהועסק בתור איש משלוחים במסעדת "מנגיה" במנהטן, זכה בפיצוי של 900 אלף דולרים לאחר שאחד המנהלים במסעדה סיפר בדיחות אנטישמיות על חשבונו. לטענתו, המנהל נהג לרסס ספריי מול פניו ולאחר מכן אמר לו בבוז: "זה הציקלון-בי שלך, יהודי מסריח".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לטענת אדם ורצינסקי, מנהל משמרת הערב במסעדה, אתור זבוזיין, נהג להקניט אותו באופן קבוע במשך 16 על רקע דתו. לדבריו הוא לא הסכים להתפטר על אף מסכת ההתעללות משום שהחל לעבוד במסעדה בגיל מבוגר ואף אחד לא היה מעסיק אותו במקום אחר.

על פי הדיווח ב"ניו יורק פוסט", השליח נאלץ להסביר לחבר המושבעים מהו גז הציקלון-בי. "הייתי צריך להסביר למושבעים למה שימש הגז בזמן מלחמת העולם השנייה משום שרובם היו מאוד צעירים", סיפר ורצינסקי. "הם לא ידעו כלל במה מדובר. כשהסברתי להם שהנאצים רצחו את היהודים עם הגז הזה בתאי הגזים הם כולם היו מאוד רציניים ושקטים".

"זהו ניצחון מוסרי"

פרקליטו של ורצינסקי טען במהלך המשפט כי מנהלים אחרים במסעדה נהגו לגנוב כסף מכוס הטיפים במקום, זרקו עליו מטבעות וקראו לו "יהודי מלוכלך". לדבריו, כשענה למנהלים בהומור ואמר להם כי התקלח לפני שהגיע לעבודה הם ענו לו: "לא, אתה עדיין מריח כמו יהודי מסריח".

חבר המושבעים הגיע להחלטה כארבע שעות בלבד לאחר ששמעו את מרבית הטיעונים של עובדי המסעדה שהעידו. עורך דינו של ורצינסקי אמר בתום המשפט כי לקוחו עדיין בהלם בעקבות פסק הדין. "הוא היה כל כך שמח שניצח במשפט", אמר הפרקליט, "זהו ניצחון מוסרי עבורו".