ארה"ב תשקול את מדיניות הציתותים למנהיגי המערב

גורמים בממשל אובמה ציינו כי ארצות הברית שוקלת לחדול ממדיניות הציתותים למנהיגי מדינות המערב. אובמה עצמו אמר הלילה במהלך ריאיון טלוויזיוני כי מדיניות הפעולה של זרועות המודיעין תיבחן מחדש, זאת על רקע הדיווחים האחרונים על לפיהם צותת הממשל לקאנצרלית גרמניה

"לא חושף פרטים מסווגים". אובמה, ארכיון (רויטרס)

בכירים בממשל האמריקני אמרו הלילה (ג') לסוכנות הידיעות AP כי בארצות הברית שוקלים מחדש את ביצוע הציתותים למנהיגיהן של בנות בריתה. בממשל ציינו כי לא התקבלה החלטה סופית בעניין, אך בזרועות המודיעין מתקיים תהליך של הערכה וביקורת לקראת קבלת החלטה שכזו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל לדיווח בסוכנות הידיעות AP, אמר הלילה (ג') נשיא ארצות הברית ברק אובמה כי לאור הפרסומים האחרונים בנוגע לציתותים למנהיגים בעולם המערבי, תיבחן מחדש פעילותן של זרועות המודיעין בארצו. "אנו צריכים לוודא שגורמי המודיעין יעשו את מה שהם צריכים לעשות, ולא מה שהם יכולים לעשות", אמר אובמה בריאיון לרשת ABC.

אובמה לא ציין אם אכן בוצעו ציתותים לקאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. במהלך הראיון הוא הוסיף כי הוא אינו מוכן לדון בנושאים מסווגים, והדגיש כי הסוכנות לביטחון לאומי מבצעת צעדים על מנת לוודא שהמודיעין אותו הארגון אוסף יהיה תחת פיקוח.

"לסוכנות לביטחון הלאומי שלנו ישנה רק מטרה אחת - לוודא שהאזרחים שלנו בטוחים, ולוודא שאני עושה החלטות טובות", אמר אובמה בראיון. "אני המקור הסופי של כל המודיעין אותו הסוכנות אוספת, אך ה-NSA מעורב בנושאים רבים ומגוונים", הוסיף.

הנשיא אף הדגיש כי הוא מכוון את המדיניות של הסוכנות לביטחון לאומי. "אנחנו מכוונים אותם איך להתנהל ומהי המדיניות, אך עם זאת הם ממשיכים לגדול ולהתפתח. לכן, אני כרגע מוודא שזה שהם מסוגלים לבצע משימות מסוימות לא אומר בהכרח שזה מה שהם צריכים לעשות", אמר.

יו"ר ועדת המודיעין של הסנאט האמריקני, הסנאטורית דיאן פיישטיין, אמרה שאף אחד לא עדכן את הנשיא אובמה על פעילותה הסוכנות לביטחון לאומי בכל הנוגע לציתות למנהיגים מסביב לעולם. "הבית הלבן הודיע לי שהציתותים אחר חברנו בעולם לא יימשכו, ובזה גם אני תומכת. אך מבחינתי, הקונגרס צריך לדעת בדיוק את מה שארגוני המודיעין שלנו מבצעים", אמרה.