פוטין: "גם הומואים רצויים באולימפיאדת החורף"

למרות שורת חוקים ברוסיה נגד הקהילה הגאה, נשיא רוסיה פוטין הצהיר כי "כולם רצויים באולימפיאדת החורף בסוצ'י ללא קשר לגזע או נטייה מינית". ככל הנראה מדובר בניסיון להדוף את הביקורת הבינלאומית, לאחר שבעבר אמר כי נישואים חד מיניים "מנוגדים לערכים הרוסיים"

כולם רצויים? ולדימיר פוטין (AP)

בצל הפגנות המחאה נגדו ברוסיה והביקורת ברחבי העולם, בעקבות שורת חוקים שאושרו ופוגעים בזכויות חברי הקהילה הגאה,  מצהיר היום (ב') נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי ארצו תקבל בברכה את כל באי אולימפיאדת החורף שתתקיים בעוד כשלושה חודשים בעיר סוצ'י. "אנו עושים הכול כדי שהמשתתפים והאורחים ירגישו בנוח כאן - ללא קשר ללאום, גזע או נטייה מינית", אמר פוטין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יושב ראש הוועד האולימפי החדש תומאס באך שיבח את ההכנות לקראת המשחקים בעיר שלשפת הים השחור. "אנחנו בטוחים שהמשחקים יהיו מרהיבים", הבטיח. ההוצאה הרוסית על המשחקים צפויה להגיע ל-50 מיליארד דולר.

פוטין מנסה להדוף קריאות לחרם על המשחקים, בשל יחסה של רוסיה לקהילה הגאה. בין השאר אושר חוק האוסר על "תעמולה הומוסקסואלית" בקרב ילדים. נשיא רוסיה הודיע לפני ארבעה חודשים כי יתמוך באיסור על זוגות חד-מיניים מהעולם לאמץ ילדים רוסים. פוטין חזר על עמדתו שלפיה נישואים חד-מיניים עומדים בסתירה לערכים רוסיים, וכי רק משפחות הטרוסקסואליות יוכלו לאמץ ילדים מרוסיה.

לפני שבועיים פרצו עימותים אלימים בין מפגינים למען הקהילה ומתנגדיהם בעיר סנט פטרסבורג, שהסתיימו במעצרם של עשרות בני אדם. קבוצה של פעילי הקהילה הגאה בסנט פטרסבורג קיימה הפגנת מחאה נגד שורת החוקים שאושרו ברוסיה ופוגעים בזכויותיהם של חברי הקהילה. בין היתר, הם קראו לנותני החסות השונים להחרים את המשחקים בסוצ'י בעקבות החוקים הפוגעניים שאושרו.