בכיר אמריקני מודה לראשונה: עקבנו אחרי מנהיגים

לראשונה מאז פורסם כי הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי האזינה למנהיגי העולם, מודה בכיר בוושינגטון בקיומה: "הנשיא אובמה לא ידע על התוכנית במשך 5 שנים, וכשעודכן הורה להפסיק אותה"

אובמה ומרקל בזמנים טובים יותר (AP)

הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי חדלה לרגל אחרי קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ואחרי שורה של מנהיגים נוספים ברחבי העולם, בעקבות בדיקה שנערכה עבור ממשל אובמה שגילתה על תוכנית המעקבים, כך אומרים היום (ב') גורמים רשמיים בוושינגטון לעיתון ה"וול סטריט ג'ורנל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח מפי המקור הבכיר, שמהווה למעשה גורם ממשל ראשון שמתייחס לנושא, הביקורת הפנימית שנערכה העלתה כי ה-NSA עוקב באופן שוטף אחרי 35 מנהיגי ברחבי העולם. בעקבות הפרסומים אודות הרגלי ההאזנה של הממשל האמריקני, שילבו מספר מנהיגים אירופים את ידיהם במחאה בינלאומית נגד המדיניות שהייתה נהוגה עד כה בוושינגטון.

עוד עולה כי הנשיא האמריקני אובמה לא ידע במשך קרוב לחמש שנים לתוך כהונתו שמרגליו עוקבים אחרי הטלפונים הניידים של מנהיגי העולם, וכשגילה הורה לחדול לפעול בדרך זו. "הבית הלבן הפסיק באופן גורף את השימוש בתוכנית המעקבים מיד לאחר שהתגלו, כולל את ההאזנות שבוצעו לקנצלרית מרגל, ולמנהיגים נוספים", אמר הבכיר האמריקני. "ל-NSA יש כל כך הרבה תוכניות ציתותים שלא היה הגיוני לעדכן את אובמה על כל אחת מהן".

למרות שבוושינגטון מבהירים היום כי חדלו להאזין למרקל ולמנהיגים נוספים, תוכנית המעקבים לא פסקה לחלוטין מעבודתה - וזאת משום שהיא ממשיכה לספק מודיעין איכותי עבור הממשל האמריקני.

הסוכנות לביטחון לאומי, ארכיון (AP)

האזנות גם בספרד: מיליוני שיחות יורטו

בתוך כך, מפרסם היום העיתון הספרדי אל-מונדו כי הסוכנות האמריקנית האזינה ל-60 מיליון שיחות בספרד במהלך חודש אחד, כך על פי מסמכים שהתקבלו בעיתון מהמדליף שממשיך להסעיר את וושינגטון, אדוארד סנואודן.

התקשורת במדינה כבר קושרת בין ההאזנות הללו לבין אלה שהפעילה הסוכנות האמריקנית כדי להאזין לשיחותיהם של מאות אלפי צרפתים, דיפלומטים ואפילו כפי שנטען למנהיגים כקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. עם זאת, בתגובה רשמית מטעם הממשל בספרד נאמר כי המידע עדיין לא נבדק ואין בידי הרשויות די פרטים בנוגע להאזנות לתושבי המדינה.