עלייה באירועי האנטישמיות באוסטרליה: "לא רק גן עדן"

התקיפה של קבוצת היהודים בסידני בסוף השבוע, מגיעה על רקע עלייה שחלה בשנה האחרונה במספר מקרי האנטישמיות ברחבי אוסטרליה. בהסתדרות הציונית העולמית מודאגים, אך מבהירים שבאירופה יש הרבה יותר מקרים מביבשת הרחוקה: "מאשימים אותנו במצב הכלכלי העולמי"

"עלייה במקרי האנטישמיות". יהודים באוסטרל (AP)

גרפיטי נגד יהודים ברחובות, שחקן כדורגל יהודי שהותקף מילולית ושורת תקריות אלימות. הקהילה היהודית באוסטרליה אמנם חזקה מאוד ומחוברת לממשל במדינה, אך בשנת 2012 חלה עלייה של 5% באירועים האנטישמים במדינה, זאת לצד עלייה של 30% במספר האירועים באירופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות תקיפת קבוצת היהודים בסידני, לאחר שיצאו מבית הכנסת בפרבר בונדי, בהסתדרות הציונית העולמית מעריכים כי הרקע לעלייה הגוברת במקרים ברחבי העולם הוא המצב הכלכלי הקשה. "מחפשים אשמים במשבר הכלכלי ומוצאים אותנו, אבל גם העלייה במספר המוסלמים המתגוררים במדינה קשורה. אוסטרליה היא לא רק גן עדן", אמר לחדשות 2 Online יעקב חגואל, ראש המחלקה למאבק באנטישמיות בהסתדרות הציונית העולמית.

הוא הדגיש כי הממשלה האוסטרלית פעלה מצוין בטיפול באירוע ואמר שהנושא עלה לכותרות כבר באפריל, כשראש ממשלת אוסטרליה גינה מקרים אנטישמים קודמים. "לא הופתעתי מהאירוע כי הכתובת הייתה על הקיר בשל אירועים קודמים", ציין חגואל.

"האמת שזה מפחיד, כי זה הפך להיות גל של אירועים שהצטברו", אמר לחדשות 2 באינטרנט רועי, ישראלי שעובד במדינה. "אני לא יכול להגיד שאני ממש חושש אבל אני קצת מופתע, כי לא חשבתי שהאנטישמיות כל כך חזקה כאן. יש לי המון חברים מוסלמים, נוצרים ויהודים - אך נראה שלא כולם מקבלים את זה ככה".

פצוע מהתקיפה האחרונה (sky news)

משטרת סידני עצרה אתמול שלושה צעירים בחשד שתקפו חמישה יהודים על רקע אנטישמי בשעה שעשו את דרכם בחזרה לביתם מבית הכנסת בפרבר בונדי. יתר החשודים במעשה הצליחו להימלט. על פי חקירת המשטרה, חבורת הצעירים נתקלה בקבוצת היהודים בזמן שהלכו מבית הכנסת והחלו לצעוק לעברם קריאות גנאי ואז הכו אותם.

המשטרה האשימה שניים מהתוקפים, קטינים בני 17, בתקיפה ובהפרת ערבות. הם צפויים להופיע בפני שופט היום. החשוד השלישי, בן 23, מואשם אף הוא בתקיפה. לטענת המשטרה, גילם של חמשת היהודים שהותקפו נע בין 27 ל-66. קצין במשטרת סידני מסר כי "חלק מחברי הקבוצה סבלו מזעזוע מוח, חלקם משברים בגפיים, שבר באף וחבלות שונות בגוף".