סימן לבאות? אירן מסירה כרזות אנטי אמריקניות

כרזות וכתובות גרפיטי נגד ארה"ב הן תופעה מוכרת שלא נתקלה בהתנגדות במשך שנים ארוכות באירן - עד היום. על פי הפרסומים המגיעים מהמדינה, עיריית טהרן מסירה את הפוסטרים, רגע לפני פתיחת השיח על תכנית הגרעין שבידי הרפובליקה האסלאמית

כרזות אנטי אמריקניות בטהראן (AP)

עיריית טהרן הורתה להסיר חלק מהכרזות האנטי-אמריקניות שנמצאות בשטח הבירה האירנית, דבר שעשוי להעיד על כך שאירן מנסה לפעול לשיפור היחסים עם ארה"ב בימים בהם תכנית הגרעין שברשותה נמצאת על סדר היו העולמי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורם רשמי באירן צינן את ההתלהבות, ואמר בריאיון לסוכנות הידיעות IRNA כי השלטים נתלו באופן לא חוקי ולכן הוסרו. "הפוסטרים נתלו לא אישור רשמי של העירייה", אמר האדי אייאזי, דובר עיריית טהרן.

אירן :"לא לארה"ב" (AP)
על פי הדיווח, הכרזות מציבות בסימן שאלה את כנותה של ארה"ב וניתן לראות יותר ויותר מהן בכל רחבי טהרן בשבוע האחרון, לקראת ציון יום השנה להשתלטות על השגרירות האמריקנית ב-4 לנובמבר 1979.

באחת הכרזות נראה נציג אירני יושב סביב שולחן המשא ומתן עם עמיתו האמריקני, הלובש חליפה שמסתירה מדי צבא, מתחת לאיור נכתב "זו הכנות האמריקנית". הכרזה הזו ופוסטרים נוספים משקפים דעה לא נדירה במדינה, שלפיה ארה"ב רק מכינה את הקרקע לתקיפה צבאית באמתלה של דיון על זכותה של אירן לגרעין.

הציור במקום בו עמדה השגרירות (AP)
אך הדבר אינו חריג בנוף האירני. ברחבי הבירה ובערים נוספות ברחבי המדינה ניתן למצוא גרפיטי מחאתי נגד המערב, כשארה"ב וישראל נמצאות במוקד. האתר הבולט ביותר להפגנת הדעות הויזואלית נמצאת באתר שבו ניצבה בעבר השגרירות האמריקנית בבירה. היום ניצבת שם תמונה של פסל החירות, עם גולגולת במקום פניה. על פי דיווחים בסוכנות הידיעות רויטרס, ההתבטאויות בעיתון השמרני "קייהן" הפכו הוצנעו לאחרונה כחלק מהמדיניות.