אחרי 40 שנה: נמצא "אוצר" מהירח בביתו של ניל ארמסטרונג

אלמנתו של האסטרונאוט המנוח מצאה תיק עם חפצים, שבעלה היה אמור להשאיר על הירח ב-1969. בין הפריטים הנדירים שנמצאו במפתיע בארון בגדים: המצלמה איתה צולמה ככל הנראה התמונה המפורסמת של הנפת הדגל על הירח - וגם כבל חשמל ונורה

החפצים שנמצאו בביתו של ארמסטרונג (מתוך אתר collectspace)

מזכרת נדירה מהירח - ומהאדם הראשון שהלך עליו: אלמנתו של האסטרונאוט ניל ארמסטרונג, שהלך לעולמו ב-2012, מצאה בביתה תיק ובו חפצים ששימשו את ארמסטרונג במהלך הנחיתה ההיסטורית של אפולו 11 על הירח ב-1969. האלמנה קארול העבירה את התיק למכון הסמית'וניאן בוושינגטון, שם ישמרו את החפצים ויציגו אותם לציבור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מומחי המכון בדקו את "האוצר הבלום" של ארמסטרונג, ואישרו כי התיק אכן היה בשימוש בזמן הטיסה המפורסמת ביותר שהתבצעה אי פעם לחלל, לפני 46 שנים. התיק הכיל חפצים שהיו אמורים להישאר על פני הירח לאחר הנחיתה, אך ארמסטרונג החזיר אותו לכדור הארץ ושמר עליו כל השנים.

ניל ארמסטרונג ב-1969, ארכיון (AP)

רעייתו אמרה כי עם הזמן הם שכחו מדבר קיומו של התיק, ובעלה לא הזכיר את העניין בפני אנשים אחרים. התיק הכיל, בין השאר, את המצלמה שתיעדה את הנחיתה ואת הנפת דגל ארה"ב על הירח, פילם למצלמה, כבל חשמל, נורה ומראה. התיק אוכסן בארון בגדים בביתם שבאוהיו, ונמצא במקרה.

נמצאה המצלמה שלכדה את התמונה ההיסטורית (AP)

ארמסטרונג השתתף, יחד עם באז אולדרין, בטיסה הראשונה לירח וירד ראשון מהחללית אל פני הכוכב. הוא אמר עם ירידתו מהחללית את המשפט "זהו צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות" - משפט שנכנס להיסטוריה וזכור על ידי רבים עד היום, כמעט יובל שנים אחרי הטיסה ההיסטורית.