אירן: ממשיכים להעשיר אורניום לרמה של 20%

סגן יו"ר הוועדה לביטחון לאומי מכחיש את הדיווחים, שלפיהם הפסיקה טהרן להעשיר אורניום לרמה שממנה קל יותר להגיע לפיתוח נשק גרעיני ומבהיר: "מדובר בקו אדום מבחינתנו". לטענתו, "ההעשרה היא לצרכים רפואיים ומחקריים"

האם ההעשרה לרמה גבוהה נמשכת? (רויטרס)

על אף שהשבוע טען בכיר אירני כי ארצו הפסיקה את העשרת האורניום לרמה הגבוהה מ-5%, טוען סגן ראש ועדת החוץ והביטחון של הפרלמנט האירני כי על ששת המעצמות להכיר בזכותה של טהרן להעשיר אורניום ברמה של 20% בשטחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבכיר האירני, מנסור הקיקטפור, טוען כי אירן מעולם לא הפסיקה להעשיר אורניום לרמה של מתחת ל-20% ומבהיר כי מדובר בקו אדום עבור הרפובליקה האסלאמית. הבכיר הוסיף כי כי לאירן דרוש האורניום המועשר לצרכים רפואיים ומחקריים. לטענתו, כ-850 אלף אזרחים ברחבי אירן ממתינים כעת לתרופות שיופקו באמצעות תהליך ההעשרה.

דבריו של הבכיר בפרלמנט האירני מחזקים את הדיווח אמש לפיו דיפלומט בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית טוען כי ההעשרה נמשכת לרמה של 20%. הסוכנות לאנרגיה אטומית סירבה לאמת את המידע, אולם הפעם האחרונה שבה ביצעה הסוכנות בדיקה בכורים האירנים הייתה לפני למעלה משבוע.

לפני ארבעה ימים הודיע בכיר בוועדה לביטחון לאומי של אירן כי מדינתו הפסיקה את כל העשרת האורניום לרמה הגבוהה מחמישה אחוזים - הרמה הדרושה לשם הפקת אנרגיה גרעינית לשימוש אזרחי. הסיבה להפסקת העשרה לרמה זו, לדבריו, היא שאירן יצרה את כל האורניום המועשר לרמת 20% שהיא צריכה.