משפטנים לאובמה: חשוף את תוכנית החקירות של ה-CIA

סנגוריהם של חמישה מן הנאשמים בתכנון פיגועי ה-11 בספטמבר קוראים לנשיא ארה"ב לחשוף את פרטי תכנית המעצרים והחקירות של ה-CIA. במכתב מאשימים המשפטנים כי אי חשיפת התוכנית מאפשרת טיוח של עינויים ופשעי מלחמה הנעשים על ידי סוכני הממשל

כלא גואנטנמו, ארכיון (AP)

לאחר שחשיפת המסמכים המסווגים בידי אדוארד סנואודן פגעה במוניטין של שירותי הביטחון והביון האמריקניים, יש מי שמנסים לנצל את המומנטום - משפטנים אמריקניים פנו אתמול (ו') לנשיא ארצות הברית בדרישה לחשוף את פרטי תכנית המעצרים והחקירות של ה-CIA.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המשפטנים החתומים על המכתב שנשלח לנשיא אובמה משמשים כסנגוריהם של חמישה מהנאשמים בתכנון פיגועי ה-11 בספטמבר. לטענתם, כדי לאפשר את קיום משפטם של הנאשמים בתחילת 2015, יש לחשוף את פרטי התכנית שמאפשרת "להמשיך ולהסתיר את פשעי המלחמה שסוכני הממשל עושים".

המכתב המדובר מתייחס לתכנית המעצרים והחקירות המכונה RDI, שאושרה על ידי נשיא ארצות הברית לשעבר ג'ורג' בוש לאחר פיגועי הטרור בשנת 2001. התכנית מתירה להעביר חשודים בפעילות טרור למתקני כליאה חשאיים, ללא בחינה משפטית של הראיות נגדם.

"הסודיות שאופפת את תכנית החקירות והמעצרים של ה-CIA נועדה כדי לטייח עינויים וכדי למנוע מהלקוחות משפט הוגן", כתבו הפרקליטים במכתבם. "במתקני הכליאה מפעילים על העצורים 'שיטות חקירה משופרות' כמו מניעת שינה, שהייה בטמפרטורות קיצון והטבעה מדומה".

בבית הלבן אישרו את קבלת המכתב, אך הדגישו כי תכנית המעצר והחקירה עולה בקנה אחד עם ערכי האומה האמריקנית.