יוזמת מרקל: בלי ריגול באיחוד האירופי

אחרי שהאמריקנים הפרו את אמונה, אנגלה מרקל פונה לאירופה: מקורות בבריסל אומרים כי מרקל הציעה לכל ראשי 28 מדינות האיחוד האירופי לחתום על הסכם לפיו הם לא ירגלו האחת אחר השנייה. גורמים באיחוד אומרים כי ההצעה התקבלה ברוח חיובית, אך לא הוחלט עדיין על צעדים ממשיים למימושה

יש אמון? דגל האיחוד האירופי (AP)

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל פועלת למען הסכם אי-ריגול הדדי בין 28 המדינות החברות באיחוד האירופי, בדומה להסכם שקיים בין צרפת וגרמניה. היוזמה של מרקל מגיעה לאחר ששיחותיה הפרטיות של ראש המדינה הגדולה באירופה נוטרו בידי ארה"ב, כך לפי טענת הגרמנים. ארה"ב מכחישה כי פגעה בפרטיות של מרקל, אך בבית הלבן הודיעו כי ישקלו מחדש את דרכי איסוף המודיעין שלהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דובר מטעם לשכת הקנצלרית אישר אתמול (ו') שמרקל העלתה את הרעיון במהלך פגישת ראשי מדינות האיחוד בבריסל. גורמים באיחוד אמרו כי הם היו פתוחים לרעיון, אך לא הגיעו להסכמה נקודתית לגביו.

ההאשמות שהרשות האמריקנית לביטחון לאומי, ה-NSA, ניטרו עשרות אלפי שיחות טלפון בצרפת וכן האזינו לשיחות מהנייד הפרטי של קנצלרית גרמניה גרמו השבוע לזעם רב באירופה. גרמניה הודיעה כי ראש המודיעין ימריא בשבוע הבא לוושינגטון וידרוש הבהרות נוספות על הפרשה.

מרקל עצמה דרשה ביום חמישי כי וושינגטון תחתום על הסכם אי-ריגול מול ברלין ופריז עד סוף השנה, והוסיפה כי התנצלויות מצד הנשיא אובמה אינן מספיקות ושהיא דורשת פעולות בשטח.