דיווח: "אירן ממשיכה בהעשרה ברמה גבוהה"

דיפלומט המקושר לסבא"א מדווח כי אין כל ראיה המעידה על כך שאירן הפסיקה את העשרת האורניום לרמה גבוהה. השיחות עם המערב אמנם החלו, אבל אירן לא מראה שום סימנים המרמזים על התגמשות

האם ההעשרה לרמה גבוהה נמשכת? (רויטרס)

האם ייתכן שהתקרבות טהרן למערב היא רק העמדת פנים? למרות השיחות עם המעצמות, דיפולומט המקושר לסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית, מדווח כי אין שום ראיה המעידה על כך שאירן הפסיקה את העשרת האורניום לרמות גבוהות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דיפלומט המתגורר בווינה, בירת אוסטריה, שם נמצא מטה הסוכנות, הוא זה שדיווח כי ההעשרה נמשכת. הסוכנות לאנרגיה אטומית סירבה לאמת את המידע, אולם הפעם האחרונה שבה ביצעה הסוכנות בדיקה בכורים האירנים הייתה לפני למעלה משבוע. המטרה המרכזית של שיחות המערב עם אירן היא להפסיק את העשרת האורניום במדינה, בעוד שאירן עצמה מעוניינת להשיג הקלה בסנקציות באמצעות השיחות.

לפני שלושה ימים הודיע בכיר בוועדה לביטחון לאומי של אירן כי מדינתו הפסיקה את כל העשרת האורניום לרמה הגבוהה מחמישה אחוזים - הרמה הדרושה לשם הפקת אנרגיה גרעינית לשימוש אזרחי. הסיבה להפסקת העשרה לרמה זו, לדבריו, היא שאירן יצרה את כל האורניום המועשר לרמת 20% שהיא צריכה.

"הנושא של הפסקת ההעשרה ל-20% הוא חסר משמעות, משום שכרגע לא מתבצעת שום העשרה לרמה זו", אמר הבכיר. הצהרה זו היא ההצהרה האירנית הרשמית היחידה ששוחררה בנושא.