חשד לפרשת הונאת מס חובקת עולם

האם אזרחים ישראלים העלימו מס בשווי מיליארדי דולרים? הבנק הגדול בבריטניה, המחזיק בנק פרטי בשוויץ, חשוד בכך שסייע לרבים לחמוק מתשלומי מס. תחקיר רחב היקף חשף כי אלפי אנשי עסקים מעורבים בפרשה לכאורה, בהם גם ישראלים

ארכיון (AP)

חשד להונאת מס חובקת עולם: תחקיר משותף של גופי תקשורת רבים ברחבי העולם, בהם BBC והגרדיאן הבריטיים, חשף אמש (ראשון) מידע המעיד לכאורה על העלמת מס רחבת היקף. על פי המידע הרב שנאסף, הבנק הגדול בבריטניה – HSBC – סייע ללקוחות עשירים לחמוק מתשלומי מסע בסך מיליארדי לירות שטרלינג, בהם גם אזרחים ישראלים על פי החשד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהתחקיר הנרחב עולה כי ההונאה בוצעה באלפי חשבונות בבנק הפרטי של HSBC בשווייץ. מעשה ההונאה נחשף על ידי מדליף כבר ב-2007, אך רק כעת מתגלה היקף הפעולות הנסתרות: פקידים רבים בבנק חשודים בכך שהציעו ללקוחות עסקאות שנועדו לחמוק מתשלומי המס ומהחוק הבריטי. כלומר, על פי החשד, הבנק לא רק "העלים עין" מהעבירות אלא גם סייע באופן אקטיבי למהלכים הפליליים.

הבנק הודה, בעקבות החשיפה התקשורתית, כי "מספר אנשים" ניצלו את הסודיות שסיפק להם הבנק כדי להחזיק בחשבונות לא מוצהרים, אך "כעת הדבר השתנה מן היסוד" לטענת נציגי הבנק: "יישמנו מספר יוזמות שנועדו למנוע התחמקות מתשלומי מס או הלבנת כספים דרך שירותי הבנק".

המסמכים ה"מפלילים" נגנבו בשנת 2007 על ידי מומחה מחשבים, שחשף כי כמאה אלף לקוחות ברחבי העולם השתמשו בשירותי הבנק כדי לחמוק מהמס – בדומה להאשמות שמופנות בתקופה האחרונה כלפי בנק לאומי.  הרשויות בצרפת העריכו כי כ-99.8% מהשמות שהופיעו ברשימה אכן מתחמקים מתשלום מס ומחביאים במכוון כסף מחוץ לארצם.

בתוך הרשימה הופיעו כ-7,000 אזרחים בריטיים – שלא הצהירו על חשבונותיהם לרשויות המס, ומספר אזרחים ישראלים. בין השאר נטען בתחקיר כי הבנק העניק למשפחות עשירות כרטיסי אשראי זרים כדי שיוכלו למשוך את הכספים הלא-מוצהרים ברחבי העולם.