נורווגיה סירבה להשמיד את הנשק הסורי בשטחה

לאחר שהחליטו לא לפעול צבאית, ובתיווך הרוסים, נמשכים המאמצים האמריקנים להביא להשמדת הנשק הכימי שבידי אסד. הבוקר, דחתה אחת מחברות נאט"ו בקשה רשמית לסייע בהליך פירוק הנשק. "איננו מתאימים למשימה", טענו הנורווגים

פקחי האו"ם בסוריה, ארכיון (רויטרס)

נורווגיה סירבה היום (ו') לבקשה האמריקנית לסייע בהשמדת מאגרי הנשק הכימי הנמצאים ברשותו של המשטר הסורי - כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחודש שעבר ביקשה וושינגטון מנורווגיה, החברה בנאט"ו, לעזור בפירוק חלק ממאגרי הנשק האסור, כחלק מההסכם שנחתם לאחרונה בתיווך רוסיה. "האומה הנורדית אינה מקום מתאים לכך, משום שיש לנו מחסור באנשי מקצוע מתאימים, בציוד ובתקנות", נאמר בהודעת המדינה.

על פי משרד החוץ באוסלו, המדינה שקלה "ברצינות וביסודיות" את הבקשה האמריקנית, אך הגיעה למסקנה כי היא אינה מתאימה לתפקיד, בשל אילוצי זמן וגורמים חיצוניים נוספים, כגון יכולת ודרישות רגולטוריות פנימיות של המדינה. "שתי המדינות הגיעו להבנה משותפת שנורווגיה אינה המקום לפעולה שכזאת", נאמר בהודעה.

ביום רביעי האחרון, אמר שר החוץ הנכנס של המדינה הסקנדינבית כי לארצו אין את הציוד המתאים וכי החוק המקומי אינו מאפשר את אחסנת הפסולת שתיווצר מתהליך השמדת המאגרים. "המשמעות היא שמדינות אחרות ייאלצו לייבא את המאגר לאחר שיטופל כאן", אמר.

בחודש אוגוסט האחרון, תקפו כוחותיו של אסד יעד בפרברי הבירה דמשק, באמצעות נשק האסור על ידי האמנה הבינלאומית. כתוצאה מאותה תקיפה, נהרגו קרוב ל-1,400 בני אדם, בהם נשים וילדים. המקרה עורר גל של ביקורת בינלאומית שבשיאו, איימה ארה"ב בתקיפה צבאית נגד משטרו של אסד. כעבור שבועות ספורים של מתיחות, ובתיווך ולחץ רוסי, הוחלט כי סוריה תאפשר להשמיד את מאגרי הנשק שבידיה.