ארה"ב: "לא נמהר להקל בסנקציות על אירן"

רגע לפני המשך שיחות הגרעין, מסר אמריקני מרגיע לישראל: "בלי צעדיים קונקרטיים לא נקל בסנקציות", אמר יועצו הבכיר של הנשיא אובמה לסוכנות הידיעות רויטרס, "לפחות לא בחלק הראשון של המגעים"

מסר אמריקני לישראל, ארכיון (רויטרס)

ארצות הברית לא מתכוונת להקל על הסנקציות המוטלות על אירן, "לפחות לא בחלק הראשון של המשא ומתן על תוכנית הגרעין של המדינה", כך אומר היום בן רודס, יועצו הבכיר של הנשיא אובמה לביטחון לאומי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרפובליקה האסלאמית תצטרך לעשות צעדים ממשיים כדי שנוכל לדון בהסרת חלק מהסנקציות", אמר רודס לסוכנות הידיעות רויטרס, ככל הנראה על מנת לשגר מסר מרגיע לישראל, שממשיכה להזהיר את העולם מפני הכוונות של המשטר בטהרן.

את הדברים אומר רודס ימים ספורים בלבד לפני שסבב נוסף של שיחות בין שש המעצמות לנציגי אירן נפתח בווינה, אוסטריה. בתום הסבב הקודם אמרו גורמים בכירים בבית הלבן כי אירן הציגה הצעה "רצינית", וכי חלה התקדמות של ממש בעמדתה של המדינה שעד כה נחשבה לסוררת. על פי ידיעות אחרות, הסכימו בטהרן לאפשר לפקחי הגרעין לבקר בארצם.

דוח מטריד בארה"ב: "אירן רחוקה שבועות מפצצה"

ממשיכים בשלהם? אירן (רויטרס)

בתוך כך, פרסם אמש מכון המחקר האמריקני ISIS כי אירן רחוקה שבועות ספורים בלבד מהרכבת פצצה גרעינית, זאת במידה ותשתמש בכל האוניות המועשר ברמה של 20% שהיא מחזיקה ברשותה. הדוח, שפרסם המכון מוקדש כולו למצב ההתפתחות של תוכנית הגרעין והוא סותר את הדברים שאמר הנשיא אובמה לאחרונה בנושא.

בדוח מתוארים ארבעה מסלולים אפשריים העומדים בפני טהרן בדרך לפיתוח נשק גרעיני - המסלול הקצר על פי המכון יביא להרכבת פצצה במשקל 25 ק"ג בתוך 4-7 שבועות בלבד. הארגון שאינו גוף ממשלתי רשמי הדגיש שבכל אחד מארבעת המסלולים אירן תוכל לפתח נשק גרעיני תוך פחות משנה.