מרקל לא לבד: "ארצות הברית צותתה ל-35 מנהיגים"

יממה לאחר הדיווח על האזנה לשיחותיה של קאנצלרית גרמניה, חושף "הגרדיאן" הבריטי, מסמך סודי לפיו הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) צותתה לשיחות של 35 מנהיגים ברחבי העולם. לפי המסמך, נעשתה פנייה לבכירים בבית הלבן ובפנטגון שיעבירו מספרי טלפון של פוליטיקאים זרים בכירים למערכת המעקב שלהם

הסוכנות לביטחון לאומי בארה"ב (AP והגרדיאן)

לאחר הדיווחים כי הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) צותתה לשיחותיה של קאנצלרית גרמניה מרקל, מסמך סודי שנחשף ע"י המדליף אדוארד סנואודן מעיד כי ארה"ב האזינה לשיחות טלפון של 35 מנהיגים ברחבי העולם. כך דיווח היום (ה') ה"גרדיאן" הבריטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המזכר החשאי מצביע על כך כי הסוכנות לביטחון לאומי עודדה בכירים בבית הלבן ובפנטגון לחשוף את ספרי הטלפונים שלהם, כדי שהסוכנות תוכל להוסיף מספרי טלפון של פוליטיקאים זרים בכירים למערכת המעקב שלה.

המסמך מציין כי גורם אמריקני, ששמו לא פורסם, העביר יותר מ-200 מספרים, כולל מספרי הטלפון של 35 מנהיגים בעולם, ששמו של איש מהם לא נחשף. המספרים הועברו מיד לטובת פיקוח של הסוכנות לביטחון לאומי.

החשיפה צפויה להוסיף עוד למתיחות ביחסים בין ארה"ב לבנות בריתה, אחרי שקאנצלרית גרמניה האשימה את וושינגטון במעקב אחרי הטלפון הסלולארי שלה. "ריגול בין חברים - זה דבר שפשוט לא עושים", אמרה היום מרקל, לפי דיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית איי.אף.פי., "אמרתי את זה לאובמה, כשהגיע לברלין ושוב בשיחת טלפון. אנו זקוקים לאמון בין שותפים, ואמון כזה יש לבסס מחדש".

אתמול שוחחה מרקל עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה. לפי הדיווחים בסוכנוית הידיעות, מרקל נזפה באובמה במהלך שיחת הטלפון והביעה את מורת רוחה מהידיעות על הריגול האמריקני אחר הטלפון הנייד שלה. על פי הדיווחים, אמרה מרקל לאובמה כי אם הדבר יתברר כנכון, הוא "אינו מתקבל על הדעת לחלוטין".

שיחת נזיפה. מרקל ואובמה, ארכיון (AP)

"אם המידע נכון - הפרה חמורה של אמון"

"פנינו במהירות לשותפינו האמריקנים וביקשנו הבהרות מידיות ומקיפות", אמר דובר הממשלה הגרמנית אחרי פרסון הדיווח על הציתות לכאורה שביצעה ארה"ב. "מרקל הבהירה לאובמה כי אם המידע שיש בידי גרמניה יוכח, זה יהיה בלתי קביל לחלוטין ויהווה הפרה חמורה של אמון".

זמן קצר לאחר מכן, פרסם ממשל אובמה הבהרה שלפיה הוא מכחיש את הדיווחים לגבי האפשרות שהסוכנות לביטחון לאומי (NSA) צותתה לטלפון הסלולרי של קאנצלרית גרמניה. דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר בתדרוך עיתונאים כי "אובמה הבטיח למרקל שהדבר לא קרה".

בתוך כך, דיווח היום העיתון האיטלקי "ל'אספרסו", כי לטענת העיתונאי גלן גרינוולד, המחזיק בחומרים של סנואודן, הסוכנת לביטחון לאומי מרגל גם אחר חברות באירופה - ובהן חברות איטלקיות.