צפו: הסרטון שהפליל את השוטרים היורים בדרום אפריקה

בקיץ 2012 הזדעזעו אזרחי דרום אפריקה והעולם מירי שוטרים לעבר כורים שהפגינו על תנאים שהוגדרו "לא אנושיים". המשטרה טענה שאנשיה פעלו כדי להגן על עצמם, אבל תיעוד חדש מראה כי דווקא השוטרים הם אלו שיזמו את האלימות וירו ללא אחריות בכורים. כך זה נראה

בקיץ 2012 הזדעזעה דרום אפריקה אחרי פרסום תמונות שוטרים שירו בכורי פלטינה שהפגינו על תנאי העבודה הקשים שלהם. המשטרה טענה שהשוטרים פתחו באש כדי להגן על חייהם, אבל היום מתפרסמות תמונות חדשות שלדברי ריהאד דסאי - קולנוען שתומך במאבק הכורים - מוכיחות כי השוטרים הם אלו שיזמו את האלימות, והביאו למותם של 38 מפגינים ועוד 80 פצועים. "התיעוד מצמרר", טען דסאי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתמונות ניתן לראות את מנהיג קבוצת המחאה מוביל בשקט יחסי את הכורים לעבר מגוריהם, סמוך למכרה הפלטינה במריקנה. הוא לא חמוש בנשק חם או במצ'טה, בניגוד לטענת המשטרה. אבל בתמונות ניתן לראות את השוטרים בולמים את המפגינים ברכבים משוריינים ובלי שום סיבה שנראית לעין, פותחים באש רימוני גז וכדורים חיים. גם מנהיג הכורים - נופל ומת מפצעיו מאוחר יותר.

באחד הקטעים אף ניתן לראות שוטר שיורה היישר על ההמון ברובה ציד, גם כשחלק מהכורים על הקרקע, במצב של פניקה. גרסתם של השוטרים שפתחו באש כבר הועמדה בסימן שאלה לפני שבועיים, לאחר שוועדת החקירה הממשלתית טענה שהצליחה למצוא עדויות בתוך מחשבי המשטרה שמוכיחים כי המשטרה היא זו שיזמה את העימות האלים.

האירוע בכור מריקנה הפך לסמל עבור העובדים בדרום אפריקה. ועדת חקירה ממשלתית שמונתה לחקור את האירועים קיבלה העתק של התיעוד החדש. רבים מאזרחי המדינה, שחלק מהם חיים בתנאים קשים מאוד, מקווים שהאירוע ידליק נורה אדומה לכל אותם מעסיקים שמפעילים את תעשיית הכורים.