צילומי לווין מוכיחים: קוריאה הצפונית נערכת לניסוי גרעיני נוסף

צילומי לווין מהחודש שעבר מרמזים על כוונותיה של פיונגיאנג לקיים ניסוי גרעיני רביעי, למרות ניסיונותיה להביא למשא ומתן כדי להקל על הסנקציות. בצילומים נראות שתי תעלות כניסה חדשות למתקן הניסויים שבצפון המדינה, כמו גם עדויות על בנייה מסיבית שנערכה מתחת לפני השטח

מתכנן ניסוי נוסף? קים ג'ונג און (RTR)

בעוד מעצמות המערב פועלות כדי להסיר את איום הנשק הגרעיני מצד אירן, צץ ועולה על פני השטח האיום ממזרח - תמונות לווין חדשות מוכיחות כי קוריאה הצפונית פועלת לקראת ניסוי נוסף בנשק גרעיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תמונות לווין שצולמו בסוף חודש ספטמבר מעל פיונגיאנג מראות כי הקוריאנים הקימו שתי תעלות כניסה חדשות לאתר הניסויים הגרעיניים בצפון המדינה. אנשי מכון המחקר ליחסי ארצות הברית וקוריאה מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס, טענו כי הדבר מסמן את היערכותה של קוריאה הצפונית להמשיך בפיתוח תכנית הגרעין שלה.

עוד נראים בצילומי הלווין ערמות עפר סביב מתקן הניסויים - דבר שעל פי ההערכות מוכיח פעילות בנייה שנעשתה במקום, ככל הנראה כדי לחזק ולשפר את המבנה. למרות שמשטרו של מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און ידוע בחשאיותו, וקשה לחזות מראש את פעולותיו, תמונות הלווין מספקות רמזים אודות מה שקורה בתוך אתר הניסויים הגרעיניים, גם עם מרבית הפעילות בו מתרחשת מתחת לפני השטח.

במקביל לפיתוח תכנית הגרעין - פיונגיאנג מוכנה לקיים משא ומתן

"נוכח המשך פעילות הבנייה באתר הניסויים, הדאגה סביב יכולתה של קוריאה הצפונית לקיים ניסוי גרעיני רביעי במספר מוצדקות", אמר ג'ואל ויט, חבר במכון המחקר. "אלא שלא ברור אם פיצוץ נוסף אכן יקרה, ייתכן ופיונגיאנג רק מבקשת לוודא שהיא מוכנה לאפשרות שכזאת".

בחודש פברואר האחרון ערכה קוריאה הצפונית את הניסוי השלישי בנשק גרעיני, והוא נחשב לניסוי הגדול והמשמעותי ביותר מאז שנת 2006. הניסוי גרר גל גינויים בינלאומיים, כולל מסין - בת בריתה הקרובה של קוריאה.

בדומה למדיניות מול תכנית הגרעין של אירן, הניסוי האחרון של קוריאה הצפונית בנשק גרעיני הוביל לסנקציות כלכליות שהאו"ם הטיל עליה. למרות הממצאים בשטח אודות המשך פיתוח הנשק הגרעיני, בפיונגיאנג טוענים בחודשים האחרונים כי הם מוכנים לחדש את המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים, במתכונת של סיוע תמורת פירוק הנשק.