גרמניה: "ייתכן שארצות הברית האזינה למרקל"

דובר הממשלה הגרמנית הודיע כי בידי הממשל מידע שלפיו ייתכן וארצות הברית האזינה לשיחות הטלפון של הקנצלרית אנגלה מרקל. בתגובה, שוחחה האחרונה עם הנשיא האמריקני וביקשה הבהרות: "הדבר אינו מתקבל על הדעת". הבית הלבן מכחיש

קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שוחחה הערב (ד') עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, לאחר שלטענתה הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) האזינה, כפי הנראה, לשיחות הטלפון שלה. דובר הממשלה הגרמנית צוטט הערב (ד') בכלי תקשורת שונים באמרו כי בידי ברלין מידע שלפיו הממשל האמריקני צותת לשיחות של מרקל. בעקבות זאת, פרסם הממשל האמריקני הכחשה לגבי ההאשמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סוכנויות הידיעות מדווחות כי מרקל נזפה באובמה במהלך שיחת הטלפון והביעה את מורת רוחה מהידיעות על הריגול האמריקני אחר הטלפון הנייד שלה. על פי הדיווחים, אמרה מרקל לאובמה כי אם הדבר יתברר כנכון, הוא "אינו מתקבל על הדעת לחלוטין".

"פנינו במהירות לשותפינו האמריקנים וביקשנו הבהרות מידיות ומקיפות", מסר דובר הממשלה הגרמנית. "מרקל הבהירה לאובמה כי אם המידע שיש בידי גרמניה יוכח, זה יהיה בלתי קביל לחלוטין ויהווה הפרה חמורה של אמון".

זמן קצר לאחר מכן, פרסם ממשל אובמה הבהרה שלפיה הוא מכחיש את הדיווחים לגבי האפשרות שהסוכנות לביטחון לאומי (NSA) צותתה לטלפון הסלולרי של קאנצלרית גרמניה. דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר בתדרוך עיתונאים כי "אובמה הבטיח למרקל שהדבר לא קרה".

הדיווח הנוכחי בא כיומיים לאחר הפרסום ב"לה-מונד" הצרפתי, שלפיו ארצות הברית יירטה כ-70 מיליון שיחות טלפון פרטיות של אזרחים צרפתים במשך כחודש. שגריר ארצות הברית בפריז הוזמן לשיחת בירור במשרד החוץ, שבה נאלץ לספק הסברים לגבי הדיווחים שפורסמו, על פעילותה של הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) האזינה לשיחות במשך כחודש.

דיווח: האזנות לאזרחי צרפת במשך כחודש (AP)
על פי הדיווח, המידע נחשף באמצעות מסמכים שהדליף חושף תוכנית המעקב האמריקנית, אדוארד סנואודן, השוהה ברוסיה - שם הוענק לו מקלט מדיני.

שר החוץ הצרפתי לורן פביוס גינה את פעילות המעקב האמריקנית אחר צרפת ואמר במהלך פגישה עם עמיתיו, שרי החוץ האירופים בלוקסמבורג, כי היא "בלתי מתקבלת על הדעת".