מחקר באוסטרליה: כסף דווקא כן גדל על עצים

מדענים גילו מרבצי זהב זעירים על עלים של עץ האקליפטוס במערב המדינה. על פי המחקר, שורשיהם של עצי האקליפטוס שואבים את המתכת היקרה בחיפוש אחר מים והעץ, שמזהה את הזהב כרעיל, מפריש אותו דרך העלים. כעת מקווים המדענים כי התגלית החדשה תסייע באיתור מרבצי זהב גדולים, ללא הצורך לקדוח בקרקע

אקליפטוס יוקרתי. אילוסטרציה (יהודית גרעין-כל. מתוך אתר פיקיוויקי)

מחקר חדש שנערך באוסטרליה עלול לערער את הקביעה האהובה על הורים רבים, שלפיה כסף אינו גדל על העצים: מדענים שחקרו עצי אקליפטוס במערב אוסטרליה מצאו מרבצי זהב על גבי עלי העץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי המחקר, שפורסם בכתב העת המדעי המקוון Nature Communications, לעצי האקליפטוס מערכת שורשים מסועפת ונרחבת ביותר. "האקליפטוס פועל כמו משאבה הידראולית", הסביר אחד החוקרים. "שורשי העץ מגיעים לעומק של עשרות מטרים לתוך הקרקע ושואבים מים שמכילים מינרלים שונים".

זהב בעצי אקליפטוס? אילוסטרציה (רויטרס)

לדברי החוקרים, האקליפטוס מזהה את הזהב כחומר רעיל ומזיק, ולמעשה מפריש אותו דרך העלים בניסיון להיפטר ממנו. אבל בטרם אתם ממריאים לאוסטרליה בחיפוש אחר העושר, כדאי שתדעו כי הזהב על עלי האקליפטוס נמצא בכמויות זעירות בלבד, ורוחבו כחמישית מרוחבה של שערה אנושית. המשמעות היא שהזהב אינו נראה לעין בלתי מזוינת, וניתן לזהותו רק באמצעות הדמיית רנטגן מתקדמת.

עם זאת, החוקרים מקווים כי הממצאים החדשים יסייעו לפיתוח שיטות יעילות וידידותיות יותר לסביבה למציאת מרבצי זהב וכן מרבצים נוספים, כמו אבץ ונחושת. "על ידי דגימת עקבות מינרלים מצמחים, נוכל לקבל מושג טוב יותר לגבי מה שקורה מתחת לפני השטח, וזאת ללא הצורך לקדוח לעומק הקרקע", אומרים החוקרים.