משמש דוגמה: האפיפיור הדיח את ה"בישוף הנהנתן"

האפיפיור פרנציסקוס החליט להדיח את הבישוף מלימבורג, הידוע כ"בישוף הנהנתן", אחרי שהוציא יותר מ-40 מיליון דולר על מגוריו בגרמניה. האפיפיור רודף הענווה טען ש"בישופים לא צריכים לחיות כנסיכים"

הבישוף הנהנתן (AP)

האפיפיור פרנציסקוס הדיח מתפקידו את הבישוף הגרמני פראנץ פיטר טבארץ ואן אלסט מלימבורג, הידוע כ"חובב התענוגות" או "הבישוף הנהנתן" - לאחר שהאחרון שהוציא מחשבון הכנסייה הקתולית 31 מיליון אירו (42.7 מיליון דולר) על מגוריו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנוסף לכך, מדווחות סוכנויות הידיעות כי הבישוף עומד בפני תביעה משפטית על כך ששיקר לכאורה תחת שבועה, בעניין טיסה שהייתה לו במחלקה ראשונה להודו.

הבישוף מלימבורג הגיע לפני יומיים לפגישה עם האפיפיור כדי לדון במספר משברים וסקנדלים בכנסיה הגרמנית, ובהם גם הסקנדל הכלכלי. בדבריו, הדגיש האפיפיור את חובתה של הכנסייה לקדם את הענווה והעזרה לעניים.

בהצהרת הוותיקן נאמר שהבישוף "לא נמצא כרגע במצב שבו הוא יכול למלא את תפקידו כבישוף והוא נקרא לעזוב את קהילתו במהלך חקירת הוצאותיו". סגנו של הבישוף ימלא את מקומו בלימבורג. האפיפיור קרא באותה ההזדמנות להגביר את השקיפות בכנסיה וטען ש"בישופים לא צריכים לחיות כנסיכים".

כבר מיומו הראשון בתפקיד האפיפיור, הפגין פרנציסקוס אורח חיים צנוע המנוגד לקודמיו. הוא ויתר על מגורים בארמון הגדול והמפואר, לטובת בית הארחה פשוט בוותיקן.

גם כשהיה צריך לצאת לנסיעות, בחר האפיפיור פרנציסקוס לעשות שימוש במכוניות משומשות וקרא לעמיתיו לנהוג באותו אופן. "אם אתם אוהבים מכונית מפוארת", אמר בעבר פרנציסקוס, "רק תחשבו כמה ילדים בעולם מתים מרעב".