דיווח: ארה"ב ביטלה משלוח של מל"טים לטורקיה

לפי דיווח בעיתון טורקי, 10 מטוסים ללא טייס היו אמורים האמריקנים לשלוח לטורקיה, אבל לאור הדיווחים שהטורקים חשפו רשת ריגול ישראלית שפעלה באירן, הקונגרס ביטל את המשלוח. הטורקים חיכו למטוסים האלה מחודש יוני שעבר

עונש אמריקני לטורקים? אובמה וארדואן. ארכ (AP)

על רקע המתיחות ביחסים בין טורקיה לישראל, שהתעצמה סביב חשיפת פעילות המוסד נגד אירן לכאורה, הקונגרס האמריקני ביטל משלוח של 10 מטוסים ללא טייס לאנקרה - כך דיווח היום (ב') העיתון הטורקי "טארף דיילי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשבוע שעבר דיווח ה"וושינגטון פוסט", כי הממשל הטורקי חשף בפני המודיעין האירני את זהותם של כעשרה מרגלים שפעלו לטובת ישראל בשטח הרפובליקה האסלאמית, ואצבע מאשימה הופנתה אל ראש המודיעין הטורקי, האדן פידאן.

לפי הדיווח ב"טארף דיילי", הטענות כלפי פידא, מתחילות עוד בימי תקרית המרמרה ב-2010 כשארגון הביון הלאומי של טורקיה השעה את היחסים עם המוסד בישראל וחלק מידע אודות המוסד עם אירן.

בתגובה למהלכים של טורקיה, נטען בדיווח, ארה"ב ביטלה את משלוח המל"טים לו ממתינים הטורקים מאז יוני בשנה שעברה. הקונגרס האמריקני החליט שלא להיענות לבקשתה של אנקרה, בגלל היחסים הקרובים בין המודיעין של טורקיה לשירותי הביון של אירן.

טורקיה חיכתה למל"טים מיוני. ארכיון (יח"צ)

לפי מקורות בממשל הטורקי, התזמון של פרסום הדיווחים אודות מעשיו לכאורה של פידאן בעיתונאות האמריקנית קשור לעובדה שחברת נאט"ו טורקיה בחרה לבצע עסקה לרכישת מערכות הגנה אוויריות ומערכות טילים עם חברה סינית - שוושינגטון הטילה עליה סנקציות.

אותם מקורות בממשל הטורקי ציינו עוד כי תזמון הפרסום נוגע גם להחלטה של אובמה להשהות התערבות צבאית בסוריה וההסכמה בין רוסיה לארה"ב על השמדתו של הנשק הכימי במדינה. לטענתם, במקרה של התערבות צבאית ה-CIA, המוסד והמודיעין הטורקי תכננו לשתף פעולה וטורקיה היתה אמורה לשמש בתפקיד מרכזי בהכוונת האופוזיציה הסורית. ההשהיה של התקיפה בסוריה הפחיתה את הצורך של שיתוף הפעולה בין גורמי המודיעין של שלוש המדינות.

שר החוץ הטורקי: "איומים ישירים על ראש המודיעין שלנו"

בסוף השבוע גיבה שר החוץ הטורקי דאובוטולו את ראש המודיעין פידאן, על רקע הדיווחים על העברת שמות המרגלים והפנה אצבע מאשימה לישראל. בריאיון לתקשורת הטורקית, אמר דאובוטולו: "גם בתקשורת הישראלית וגם בכלי תקשורת אחרים בעולם אנחנו רואים איומים ישירים על ראש המודיעין הטורקי הקאן פידאן. אלה איומים גלויים על ראש ארגון הביון הלאומי שלנו. הם מאשימים את ראש המודיעין שהוא הקים מנגנון ביון עצמאי בטורקיה ושהוא לא נותן לארגוני מודיעין זרים לפעול על אדמת טורקיה".  

התגובה מישראל לא אחרה לבוא. יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אביגדור ליברמן תקף את טענותיה של טורקיה ואמר כי מעולם לא האמין שהתנצלות תשפר את היחסים בין המדינות. "התנגדותי להתנצלות בפני טורקיה איננה חדשה והבעתי אותה בצורה ברורה לפני ואחרי המעשה", כתב ליברמן בדף הפייסבוק שלו. "סברתי והסברתי שהיא לא תביא לשיפור היחסים בין המדינות אלא רק תפגע במעמדה של ישראל באזור ותשחק לידי הגורמים הקיצוניים במזרחת התיכון, וביניהם גם טורקיה של ארדואן האיסלאמיסט הקיצוני".

ליברמן הצהירה כי איננו "מופתע מהאשמותיה של טורקיה שישראל היא זו שעומדת מאחורי הפרסום ב"וושינגטון פוסט" בענין 'הסגרת מרגלים לידי איראן'", וציין: "איני יודע אם בכלל קיימת רשת ריגול כזו".