מי בעליה של הספרים היהודיים שהושארו בסין לפני 70 שנה?

יהודי השאיר למשמורת 2000 ספרים אצל משפחה בסין ב-1943 ומאז לא שב. "הוא ביקש מאבי לשמור עליהם, ואבי המתין במשך שנים רבות שישוב", סיפרה הבת שמחפשת אחר בעליהם האבודים של אוסף הספרים הישן. הספרים נמצאים בינתיים בספריה בשנחאי - לא הרחק מהאזור בו רוכזו פליטים יהודים שברחו מציפורני הנאצים

משפחת לין משנחאי מבקשת עזרה במציאת בעליהם של 2000 ספרים שנמסרו למשמורת לפני 70 שנה. הספרייה העשירה נמצאה ורוכזה על ידי אחת מבנות המשפחה, כשפינתה חדרים בבית - לקראת הריסתו. "הספרים האלה שייכים לאיש יהודי, הוא ביקש מאבי לשמור עליהם ב-1943 ואמר שהוא יחזור כדי לקחת אותם", סיפרה האישה פאן לו. "אבי המתין במשך שנים רבות שהוא ישוב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אביה של פאן לו, לין דאו זאי, היה מנהל בית ספר כשאוסף הספרים ניתן לו למשמורת. הוא מת ב-1981 מבלי שבעליהם של הספרים יחזור לקחתם. המשפחה מספרת כי הספרים נשמרו לאורך השנים, למרות שאיש לא הבין את הכתוב בהם ועל אף המקום שתפסו. השמירה על הספרים הפכה לחלק ממסורת במשפחת לין, וב-1993 הם ננעלו במחסן מיוחד.

סון לין, בן המשפחה, סיפר: "סידרנו אז את הספרים ובנינו קיר מיוחד שימנע מעכברושים ותולעים להזיק להם". עכשיו, אחרי 20 שנה, הספרים עדיין במצב מצוין והמוזיאון לזכר הפליטים היהודים בשנחאי, יחד עם הקונסוליה הגרמנית והנציגות הישראלית בסין, מנסים לסייע במציאת הבעלים.

 "החיים היו קשים מאוד בימים ההם, אבל העם הסיני סייע לפליטים יהודים כמה שרק היה ניתן, שני העמים יצרו קשרים חזקים מאוד ואמון הדדי בעל עצמה", אמר ראש מוזיאון הפליטים היהודים בשנחאי, צ'ן ג'יאן.

בינתיים, עד שבעל הספרים יגיע, הם מוחזקים בספרייה - שנמצאת לא הרחק מהאזור שבו רוכזו פליטים יהודים רבים שברחו מזוועות הנאצים.