הפושע הנאצי אריך פריבקה ייקבר בחשאי באיטליה

לאחר שגרמניה וארגנטינה התנגדו נחרצות לקבור בשטחן את פריבקה, הוחלט כי הוא ייטמן באתר סודי באיטליה. בשבוע שעבר מת פריבקה, שהיה מעורב ברצח 335 בני אדם במלחמת העולם ה-2, כשהוא בן 100 ונתון במעצר בית

פבריקה. במעצר בית באיטליה (רויטרס)

אריך פריבקה, הפושע הנאצי שמת בשבוע שעבר כשהוא בן 100, ייקבר במקום חשאי באיטליה - כך הוחלט היום סופית על פי דיווח ב"טלגרף" הבריטי. לאחר מותו של פריבקה התעורר ויכוח על מקום קבורתו, משום שגם ארץ הולדתו גרמניה וגם ארגנטינה, בה חי במשך 40 השנים האחרונות, סירבו להקצות לו מקום קבורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הגענו להסכם עם הרשויות שלפיו אריך פריבקה ייטמן במקום סודי באיטליה", כך סיפר פאולו גאצ'יני עורך הדין שטיפל בתיק מטעם משפחתו של פריבקה. פריבקה, ששירת במהלך מלחמת העולם השנייה כקצין אס.אס נמלט כמו פושעי מלחמה רבים לארגנטינה, אך נתפס בשנת 1994 והובא למשפט באיטליה בשל חלקו בטבח האכזרי. על פי עדויות, רוב הנרצחים מתו כתוצאה מירי לעורפם, בעקבות מעורבותם לכאורה בפגיעה במחנה נאצי.

לפני 15 שנה גזר בית המשפט האיטלקי מאסר עולם על פריבקה בגין מעורבותו ברצח של 335 בני אדם, מתוכם 75 יהודים. שנה לאחר מכן הומר עונשו במעצר בית בשל גילו המתקדם ובריאותו הרופפת - דבר שלא הפריע לפריבקה להמשיך בחייו 14 שנים נוספות.

לפני כשבוע, ליוו מאות בני אדם את ארון הקבורה של פריבקה בעיירה קטנה הסמוכה לרומא. באישור הממשל המקומי ערכו פעילים פשיסטים של "עמותת פיוס העשירי" טקס אשכבה, והתעמתו עם עשרות מפגינים שכינו את פריבקה "רוצח" ו"קצב". האירוע עורר את הוויכוח הציבורי ואת התנגדותן של גרמניה וארגנטינה לקבור אותו בשטחן.