"רוסיה היא דיקטטורה עם שליט יחיד"

אחד ממנהיגי האופוזיציה המועטה לנשיא רוסיה פוטין הגיע לישראל ובראיון מיוחד הוא טוען שעל המערב להפסיק להתייחס לרוסיה כמדינה דמוקרטית אלא לדיקטטורה בראשה עומד שליט יחיד. הוא מעביר ביקורת גם על אובמה ואומר: "אם אתה מציב קו אדום ומישהו עובר אותו – צריך לירות בלי לשאול שאלות"

יותר מ-15 שנים גארי קספרוב היה אלוף העולם בשחמט, יותר מכל אחד אחר. כעת, הוא שם לעצמו מטרה חדשה ושאפתנית הרבה יותר: לחשוף לעולם את מסתרי שלטונו של ולדימיר פוטין, כדי להפוך את רוסיה בחזרה למדינה דמוקרטית. בקדנציה השלישית של פוטין בשלטון, קספרוב אומר: רוסיה אינה דמוקרטיה ופוטין הוא דיקטטור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"רוסיה היא דיקטטורה עם שליט יחיד. אנשים כמוני צריכים לפעול למען דמוקרטיה בארץ שלנו", אומר פוטין בראיון לחדשות 2. על הערתו של שר החוץ לשעבר ליברמן כי הבחירות ברוסיה היו דמוקרטיות, אומר קספרוב כי הייתה לליברמן אג'נדה פוליטית מוטעית כשהוא אמר את הדברים, "שהיו רחוקים מאוד מהמציאות".

קספרוב מאוד נוקב בביקורתו על פוטין, ואינו מהסס להשוות אותו להיטלר - מנהיג גרמניה שהחריב חלקים גדולים מרוסיה והרג מיליוני רוסים במהלך מלחמת העולם השנייה. את אולימפיאדת החורף שתתקיים בשנה הבאה ברוסיה משווה קספרוב למשחקים האולימפיים שהתקיימו בברלין ב-1936: "ההבדל היחיד הוא בארגון, בברלין היה ארגון לתפארת, בסוצ'י הארגון יהיה אסון".

"בשביל לדבר עם ארה"ב צריך לתמוך בטרור"

אלוף השח נעצר כמה פעמים בהפגנות נגד השלטון בעבר. בניגוד לאנשים אחרים, כשהוא נעצר הוא גם יוצא מהכלא. "עזבתי את רוסיה בפברואר, כי ידעתי שאם אמשיך במאבק שלי אני אעצר ולא אשוחרר, כמו חודרוקובסקי ועוד מתנגדים פוליטיים רבים של פוטין", אומר קספרוב שלא חוסך ביקורת גם על הנשיא אובמה: "יש לו אחריות לדאוג שדברים מסוימים יקויימו. כשהוא מציב קו אדום הוא צריך לקיים את ההבטחה שלו".

"אם הוא נסוג והופך סוגיות כמו החוב הלאומי, מלחמת האזרחים ברוסיה או כל דבר אחר לקמפיין מתמשך ואינסופי, אנחנו צריכים להתכונן לגרוע ביותר", מוסיף קספרוב. על ההסכם האמריקני-רוסי אומר קספרוב שבהשוואה לאסד - קדאפי היה מנהיג חלש: "במקום להסתלק הוא היה יכול להרוג חצי מהאוכלוסייה שלו בנשק כימי, לסגור עסקה עם האו"ם ולהעביר את ימיו בפירוק הנשק".

"נדמה לי שהיום בשביל להביא את ארה"ב למשא ומתן צריך לבנות פצצות אטום, להשתמש בנשק כימי, לתמוך בטרור", הוא לא מהסס לומר. אני חושש שאותו דבר יקרה עם אירן: "יש להם אג'נדה, הם יודעים מה הם רוצים, אני לא מבין את האג'נדה של אובמה. אם אתה אומר 'קו אדום' ומישהו חוצה אותו, אתה צריך לירות בלי לשאול שאלות".