רוחאני: "רוצים משחק בו שני הצדדים ינצחו"

בתגובה ראשונה אחרי סבב השיחות בז'נבה, אמר נשיא אירן כי עתה ברורות כוונותיה של הרפובליקה האסלאמית לכל. "נעשה כל מאמץ להצהיר בפני הקהילה הבינלאומית שכל פעילויותיה של הרפובליקה האסלאמית נעשות לפי התקנות ואין מה להסתיר", אמר רוחאני בפגישה עם שגריר שוויץ החדש בטהרן

"אין לנו מה להסתיר". רוחאני, ארכיון (AP)

בהתבטאות ראשונה אחרי סבב השיחות בז'נבה אמר היום (ש') נשיא אירן, חסן רוחאני, כי הוא שואף ל"משחק בו כל הצדדים ינצחו". לפי דיווח סוכנות הידיעות "פרס טי.וי", אמר רוחאני בפגישה עם שגריר שוויץ החדש בטהרן כי הוא "מאמין שבמהלך השיחות בז'נבה הרצון של הרפובליקה האסלמית הפך ברור לכל הצדדים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשיא אירן מתח בדבריו ביקורת על הסנקציות המוטלות על ארצו והביע תקווה כי צעדים "יעילים" יובילו לפתרון הנושא. "נעשה כל מאמץ להצהיר בפני הקהילה הבינלאומית שכל פעילויותיה של הרפובליקה האסלאמית נעשות לפי התקנות ואין מה להסתיר", הצהיר.

לדבריו, העם האירני קורא להכרה בזכויותיו החוקיות, והוסיף כי לממשלת שוויץ יש כל שדרוש כדי לפעול יותר ממדינה מארחת בשיחות בז'נבה.

הצעת אירן דלפה? (רויטרס)

ביום רביעי האחרון הסתיים סבב השיחות הראשון בין אירן וחמש החברות הקבועות במועצת הביטחון: ארה"ב, סין, רוסיה, צרפת ובריטניה יחד עם גרמניה. יומיים לאחר סיומן, פרסמה העיתונאית ברברה סלבין מאתר האינטרנט "אל-מוניטור", כי "מקור שהוכח כאמין בעבר" העביר לידיה את תוכן הצעת הרפובליקה האסלאמית בעניין תכנית הגרעין האירנית.

"הצעה הכוללת הקפאת העשרת האורניום ל-20%"

לדברי העיתונאית, ההצעה כוללת הקפאה של העשרת האורניום לרמה של 20%, הפיכת האורניום המועשר למוטות דלק והסכמה לפיקוח על המתקן לייצור מים כבדים באראק. על פי הפרסום, להצעה זו שני שלבים שכל אחד מהם יימשך לכל היותר כחצי שנה.

בשלב הראשון, אמר המקור כי אירן תפסיק להעשיר אורניום לרמה של 20% ותנסה להפוך את המצבור שברשותה למוטות דלק עבור כור המחקר בטהרן - במקור מתקן אמריקני שמפיק איזוטופים רפואיים. בשלב השני, כך על פי הדיווח, עוד לפי אותו מקור, תאפשר הרפובליקה האסלאמית פיקוח על המתקן לייצור מים כבדים באראק ותאפשר לפקחי סבא"א להיכנס אליו.

באירן מיהרו להכחיש את הדברים. שר החוץ האירני מוחמד זריף כתב אתמול בעמוד הפייסבוק שלו כי  "רק חברי צוות המשא ומתן יודעים מה כוללת ההצעה ולגורמים עלומי שם אין שום מידע לגביה", כתב זריף בעמוד הפייסבוק שלו.

זריף הוסיף, כי המקורות שצוטטו בכלי תקשורת מסוימים בעולם "יכולים רק לשער מה כוללת ההצעה". לדבריו, חברי צוות המשא ומתן שמעורים בפרטי ההצעה האירנית למערב לא ידברו עליה.