סומליה: לפחות 13 נהרגו בפיגוע התאבדות ליד מסעדה

הארגון האסלאמי הקיצוני "אל שבאב", שנטל אחריות למתקפת הטרור בניירובי, שלח הפעם מחבל מתאבד למסעדה פופולרית בלב סומליה במטרה להרוג חיילים אתיופים. סוכנויות הידיעות מדווחות כי לפחות 13 בני אדם נהרגו בפיגוע הטרור

פיצוץ בסומליה. ארכיון (רויטרס)

ארגון "אל-שבאב" ממשיך לפגע באפריקה: הארגון האסלאמי הקיצוני, שעמד מאחורי הפיגוע בניירובי, נטל אחריות לפיגוע התאבדות שאירע היום (שבת) בקניה, ובו נהרגו לפחות 13 בני אדם. הפיגוע אירע במסעדה פופולארית במרכז סומליה בשעה שאירחה חיילים אתיופים רבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מחבל מתאבד פוצץ את עצמו עם חגורת נפץ שנקשרה סביב חזהו, מחוץ למסעדה בסומליה, הממוקמת סמוך לבסיס צבאי באזור. "איש עם חגורת נפץ נכנס באופן בלתי צפוי למסעדה בזמן שחיילים ואזרחים ישבו ושתו תה, סיפר בכיר מקומי, אחמד נור. "יכולתי לראות את גופותיהם של כמה חיילים, אבל לא הצלחתי להבין באותו רגע אם הם מתו או נפצעו".

"המטרה העיקרית שלנו הייתה החיילים האתיופים שפלשו למדינה שלנו", אמר דובר ארגון "אל-שבאב", שייח' אבדיאסיס אבו מוסאב.

האם הפיגוע בקניה בוצע ע"י 4 טרוריסטים בלבד?

רק לפני כשבועיים התיר צבא קניה לפרסום את שמותיהם של ארבעה מחבלים שהיו שותפים לביצוע מתקפת הטרור בקניון בניירובי ביוזמת ארגון "אל שבאב" שבה נהרגו 66 בני אדם. השמות הותרו לפרסום, לאחר שנחשפו צילומי אבטחה המציגים את פני המחבלים. גורמים במדינה העריכו כי הארבעה ביצעו לבדם את הפיגוע, בניגוד להערכה הראשונית שלפיה 10-15 מחבלים עמדו מאחורי המתקפה.

דובר צבא קניה, הגנרל עמנואל צ'ירצ'יר, חשף את שמות ארבעת המחבלים שהוצגו בסרטון - אבו בערה אל-סודני, עומר נבחן, חטאב אל-קנה ועומאייר. "אני מאשר כי אלו היו הטרוריסטים, הם כולם נהרגו במתקפה", הוסיף צ'ירצ'יר.

אל-סודני נחשב למנהיג הקבוצה, ואומן בעבר על ידי אל-קאעידה. "הוא לוחם וצלף מנוסה", הוסיף גנרל צ'ירצ'יר. נבחן, קנייתי ממוצא ערבי, נולד במומבסה ועבר בנערותו לסומליה. אל קנה, סומלי שנולד בבירה מוגדישו, מקושר לאל-שבאב, כמו גם עומאייר, שפרטים נוספים אודותיו לא נמסרו עד כה.

בסרטון, שפורסם אתמול בתקשורת המקומית, מוצגים ארבעה חמושים בלבד כשהם מסתובבים בקניון וסורקים אחר בני ערובה. על פי ההערכות, הסרטון צולם במהלך המתקפה והמצור, בשעה שקורבנות רבים היו לכודים בתוך המבנה. מהסרטון עולה כי מחבלים ספורים, ככל הנראה, עמדו מאחורי המתקפה והטילו את אימתם על הקניון, במהלך המצור הממושך. הצילומים סותרים את הטענות שהושמעו בסמוך לאירוע, לפיהן 10-15 מחבלים שלטו במתחם.