סנאטורים רפובליקנים: להחריף את הסנקציות על אירן

חרף ההתקדמות בשיחות בין וושינגטון לבין טהרן והדיווח לפיו אובמה יבקש להימנע מהטלת סנקציות נוספות על אירן, מנסים סנאטורים רפובליקנים לקדם עיצומים חדשים על הרפובליקה האסלאמית. "המטרה של אירן ברורה – הסרת הסנקציות מבלי תמורה ממשית", אמר סנאטור מארק רוביו

הסנקציות יוחרפו? כור גרעיני באירן (רויטרס)

האם ארצות הברית בדרך להחריף את הסנקציות על אירן, למרות ההתקדמות במשא ומתן בין טהרן לבין וושינגטון? קבוצה של סנאטורים רפובליקנים מקדמת בימים האחרונים הצעת חוק שתגביר את העיצומים על אירן, בניגוד לעמדת הבית הלבן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה הזמן לחזק ולא להחליש את הסנקציות האמריקניות והבינלאומיות", נמסר בהצהרה מטעם שלושה סנאטורים במדינה. "ארצות הברית אינה צריכה להקפיא סנקציות חדשות לפני שאירן תשעה את העשרת האורניום שלה".

"לא להסיר סנקציות". אובמה ורוחאני (AP, רויטרס)

ההצהרה של הסנאטורים מארק קירק מאילינוי, לינדזי גרהאם מדרום קרוליינה וקלי איוטה מניו המפשייר, היא תגובה לדיווח בעיתון ניו יורק טיימס אתמול (ו'), לפיו ממשל אובמה שוקל להקל בסנקציות שהוטלו על אירן. לדברי סנאטור קירק, גישתה המרוככת של אירן בסבב הדיונים האחרון בז'נבה היא הוכחה לכך שהסנקציות שהוטלו על הרפובליקה האסלאמית היו יעילות. לדבריו, איום בסנקציות נוספות ישכנע את אירן לסגת מעמדתה.

"אירן נכנסת למשא ומתן עם מטרה ברורה - הסרת הסנקציות עליה מבלי לתת בתמורה שום דבר משמעותי", אמר הסנאטור מארק רוביו בריאיון לכלי תקשורת במדינה. הצעת החוק שתכלול את החרפת הסנקציות צפויה לעלות לדיון בוועדת הבנקאות של הסנאט בסוף החודש.

אירן מכחישה: "הצעתנו לא נחשפה"

שר החוץ האירני זריף (AP)
אמש הכחיש שר החוץ האירני מוחמד ג'וואד זריף דיווח שהתפרסם קודם לכן, וכלל לכאורה את ההצעה האירנית למערב בשיחות ז'נבה. "רק חברי צוות המשא ומתן יודעים מה כוללת ההצעה ולגורמים עלומי שם אין שום מידע לגביה", כתב זריף בעמוד הפייסבוק שלו. דבריו צוטטו בסוכנות הידיעות האירנית אירנ"א.

זריף הוסיף, כי המקורות שצוטטו בכלי תקשורת מסוימים בעולם "יכולים רק לשער מה כוללת ההצעה". לדבריו, חברי צוות המשא ומתן שמעורים בפרטי ההצעה האירנית למערב לא ידברו עליה.

דיווח: זו ההצעה האירנית למערב

העיתונאית ברברה סלבין מאתר האינטרנט "אל-מוניטור" פרסמה כי "מקור שהוכח כאמין בעבר" העביר לידיה את תוכן הצעת הרפובליקה האסלאמית בעניין תכנית הגרעין האירנית. לדברי העיתונאית, ההצעה כוללת הקפאה של העשרת האורניום לרמה של 20%, הפיכת האורניום המועשר למוטות דלק והסכמה לפיקוח על המתקן לייצור מים כבדים באראק.

על פי הפרסום, להצעה האירנית שני שלבים שכל אחד מהם יימשך לכל היותר כחצי שנה. בשלב הראשון, אמר המקור כי אירן תפסיק להעשיר אורניום לרמה של 20% ותנסה להפוך את המצבור שברשותה למוטות דלק עבור כור המחקר בטהרן - במקור מתקן אמריקני שמפיק איזוטופים רפואיים.