אירן מכחישה: "הצעתנו לא נחשפה"

זמן קצר לאחר הדיווח האמריקני שבו פורטה לכאורה הצעתה של הרפובליקה האסלאמית לשש מעצמות המערב בנוגע לתכניתה הגרעינית, טוען שר החוץ האירני כי הדבר אינו נכון כלל ועיקר. "למקורות עלומי שם אין שום מידע לגבי ההצעה"

"הצעתנו לא נחשפה". זריף (AP)

כיומיים לאחר תום סבב השיחות בין אירן לשש מעצמות המערב שהתקיים בז'נבה, התייחס שר החוץ האירני מוחמד ג'וואד זריף לדיווחים שהתפרסמו מוקדם יותר היום (ו') לגבי ההצעה האירנית לכאורה למערב, ושלל אותם מכל וכל. "רק חברי צוות המשא ומתן יודעים מה כוללת ההצעה ולגורמים עלומי שם אין שום מידע לגביה", כתב זריף בעמוד הפייסבוק שלו. דבריו צוטטו בסוכנות הידיעות האירנית אירנ"א.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זריף הוסיף, כי המקורות שצוטטו בכלי תקשורת מסוימים בעולם "יכולים רק לשער מה כוללת ההצעה". לדבריו, חברי צוות המשא ומתן שמעורים בפרטי ההצעה האירנית למערב לא ידברו עליה.

מוקדם יותר היום פרסמה העיתונאית ברברה סלבין מאתר האינטרנט "אל-מוניטור", כי "מקור שהוכח כאמין בעבר" העביר לידיה את תוכן הצעת הרפובליקה האסלאמית בעניין תכנית הגרעין האירנית. לדברי העיתונאית, ההצעה כוללת הקפאה של העשרת האורניום לרמה של 20%, הפיכת האורניום המועשר למוטות דלק והסכמה לפיקוח על המתקן לייצור מים כבדים באראק.

הצעת אירן דלפה? (רויטרס)

על פי הפרסום, להצעה האירנית שני שלבים שכל אחד מהם יימשך לכל היותר כחצי שנה. בשלב הראשון, אמר המקור כי אירן תפסיק להעשיר אורניום לרמה של 20% ותנסה להפוך את המצבור שברשותה למוטות דלק עבור כור המחקר בטהרן - במקור מתקן אמריקני שמפיק איזוטופים רפואיים.

בשלב השני, כך על פי הדיווח, עוד לפי אותו מקור, תאפשר הרפובליקה האסלאמית פיקוח על המתקן לייצור מים כבדים באראק ותאפשר לפקחי סבא"א להיכנס אליו.