דיווח: זו ההצעה האירנית למערב

הקפאה של העשרת האורניום לרמה של 20%, הפיכת האורניום המועשר למוטות דלק והסכמה לפיקוח על המתקן לייצור מים כבדים באראק - זו, לדברי הכתבת האמריקנית ברברה סלבין מ"אל-מוניטור", ההצעה שהציגה אירן למערב. לדבריה, היא כוללת שני שלבים שכל אחד מהם יימשך כחצי שנה לכל היותר

דיווח: תוקפא ההעשרה לרמה של 20% (רויטרס)

העיתונאית ברברה סלבין מאתר האינטרנט "אל-מוניטור" טוענת כי "מקור שהוכח כאמין בעבר" העביר לידיה את תוכן הצעת הרפובליקה האסלאמית בעניין תכנית הגרעין האירנית. לדברי העיתונאית, ההצעה כוללת הקפאה של העשרת האורניום לרמה של 20%, הפיכת האורניום המועשר למוטות דלק והסכמה לפיקוח על המתקן לייצור מים כבדים באראק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הפרסום, להצעה האירנית שני שלבים שכל אחד מהם יימשך לכל היותר כחצי שנה. בשלב הראשון, אמר המקור כי אירן תפסיק להעשיר אורניום לרמה של 20% ותנסה להפוך את המצבור שברשותה למוטות דלק עבור כור המחקר בטהרן - במקור מתקן אמריקני שמפיק איזוטופים רפואיים.

בשלב השני, כך על פי הדיווח, עוד לפי אותו מקור, תאפשר הרפובליקה האסלאמית פיקוח על המתקן לייצור מים כבדים באראק ותאפשר לפקחי סבא"א להיכנס אליו.


שר החוץ האירני: "ישראל חותרת תחת שיחות הגרעין"

מוחמד ג'וואד זריף האשים מוקדם יותר היום את ישראל ב"חרחור מלחמה", לאחר סיום סבב שיחות הגרעין בין אירן למערב. שר החוץ האירני כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "יש סבירות גבוהה ששיחות הגרעין ישובשו על ידי נסיונות מצד ישראל". לדבריו, צעדי ישראל, שביקשה מהמערב לא להסיר את הסנקציות, "משקפים את התסכול ואת הרצון לחרחר מלחמה".

היום צוטט גורם בכיר בממשל אובמה בעיתון "ניו יורק טיימס", שטען כי ארה"ב שוקלת להפשיר חלק מהנכסים והכספים האירניים שהוקפאו במסגרת הסנקציות שהוטלו על טהרן. לדברי הגורם, הנכסים יופשרו אם אירן תנקוט צעדים משמעותיים לריסון תכניתה הגרעינית. אם צעד זה אכן יינקט, הוא עומד בניגוד לסיכומים שנעשו עם בכירים ישראלים לפני תחילת המשא ומתן.

התכנית, שלפיה ארצות הברית תפשיר את הנכסים של אירן בחו"ל, יכולה על פי העיתון למנוע סיכונים פוליטים ודיפלומטים של ביטול הסנקציות, שעליהן הסכימו מספר גדול של מדינות. בנוסף, הדבר יאפשר לנשיא אובמה גמישות להגיב להצעות אירניות במהלך המשא ומתן ללא הפסקת כלל הסנקציות.

במקביל, יומיים של שיחות השבוע בז'נבה לא הניבו פריצת דרך, עם זאת על פי פקידים שהיו מעורבים בשיחות, הבכירים האירנים גילו יותר כנות מאשר במפגשים דיפלומטים קודמים.