חמינאי: "עדיף לא להגיע להסכם מהסכם רע"

על רקע המו"מ הנמשך על הגרעין מבהיר מנהיגה הרוחני של אירן כי ארצו לא תסכים להמשך הסנקציות נגדה. שר החוץ זריף, שנפגש היום במינכן עם קרי, אמר כי אין טעם בדחייה נוספת של המועד הסופי לגיבוש הסכם: "אם לא נגיע לעסקה, זה לא סוף העולם"‎. נתניהו שב ומזהיר: "נעשה הכל כדי למנוע הסכם שיפגע בביטחוננו"

המגעים בין אירן למעצמות נמשכים והמנהיג הרוחני העליון של אירן האייתוללה עלי חמינאי אומר כי הוא תומך בהסכם הגרעין המתגבש, אך מבהיר שארצו לא תסכים להמשך הסנקציות. במקביל, נפגש הבוקר (ראשון) שר החוץ האירני זריף עם מזכיר המדינה האמריקני קרי בגרמניה ואמר כי אין טעם בהארכה נוספת של המועד הסופי לגיבוש הסכם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חמינאי צוטט בתקשורת האירנית בנאום שנשא בפני אנשי חיל האוויר בו אמר כי "הנושאים ונותנים שלנו מנסים לקחת את נשק הסנקציות מהאויב. אם הם יצליחו, יהיה הרבה יותר טוב. אם הם ייכשלו - כולם צריכים לדעת שיש עוד דרכים רבות העומדות לרשותנו כדי להיפטר מהנשק הזה".

שר החוץ האירני מוחמד זריף השתתף היום בכנס בוועידת הביטחון במינכן, אחרי פגישה נוספת עם מזכיר המדינה קרי, ואמר שכדי להגיע לפתרון בנושא תכנית הגרעין האירנית צריך להסיר את הסנקציות על המדינה באופן מוחלט: "הסנקציות לא מועילות לאף אחד כרגע".

עוד פגישה: קרי ומוחמד זריף (AP)

"ישראל לא יכולה להסתיר את הזוועות שהיא מבצעת בפלסטינים"

זריף הציע שינוי מתווה משמעותי במדיניות האירנית ואמר כי הוא מוכן לדון בנושא הגרעין גם עם היריבות המסורתיות של ארצו - ערב הסעודית ומצרים, לצד טורקיה, ובכך לייצר מתווה שיהיה מקובל על כל המדינות המוסלמיות הגדולות במזרח התיכון.

בקשר לישראל, זריף לא הציע שום פשרה: "ישראל לא יכולה להסתיר את מעשי הזוועה שביצעה נגד הפלסטינים ונגד אחרים במזרח תיכון בתירוץ של איום איראני היפותטי".

זריף הבהיר כי אין טעם בהארכה נוספת של המועד הסופי לגיבוש הסכם עם המעצמות: "זה לא אינטרס של אף אחד, אם לא נגיע לעסקה זה לא יהיה סוף העולם". על פי הדיווח הוא אמר את הדברים אחרי הצעה לדחייה נוספת - עד ה-30 ביוני - של המועד שעד אליו צריך להגיע להסכם.

"נעשה הכל לסכל הסכם רע ", נתניהו (עמוד הפייסבוק הרישמי של הכנסת)

נתניהו: "הסכם יסכן את קיומה של מדינת ישראל"

ההתפתחויות במינכן ובטהרן לא משכנעות את ראש הממשלה נתניהו, שדבר בעמדתו כי הסכם עם אירן יהיה רע לישראל ולעולם. בפתח ישיבת הממשלה הבוקר אמר נתניהו: "המעצמות ואירן שועטות קדימה להסכם שיאפשר לאירן להתחמש בנשק גרעיני, דבר שיסכן את קיומה של מדינת ישראל".

"בסוף השבוע התקיימו שיחות בין מזכיר המדינה האמריקני לשר החוץ האירני", הוסיף נתניהו. "הם הודיעו שבכוונתם להשלים הסכם מסגרת עד סוף מרס. מכאן הדחיפות של מאמצינו לנסות לבלום הסכם רע ומסוכן זה. אנחנו נמשיך לפעול ולהוביל את המאמץ הבינלאומי נגד התחמשותה של איראן בנשק גרעיני, נעשה הכל ונפעל בכל דרך כדי לסכל הסכם רע ומסוכן שיטיל עננה כבדה על עתידה של מדינת ישראל וביטחונה".