"ארה"ב: בוחנים להפשיר נכסים אירניים"

הקלה בסנקציות נגד אירן? גורם בכיר בממשל אובמה אמר לעיתון "ניו יורק טיימס", שארה"ב שוקלת להפשיר נכסים וכספים אירנים שהוקפאו במסגרת הסנקציות. "הצעד יבוא רק אם אירן תרסן את תכניתה הגרעינית", הוא ציין

המו"מ נמשך. רוחאני ואובמה (AP, רויטרס)

גורם בכיר בממשל אובמה שצוטט בעיתון "ניו יורק טיימס", טוען כי ארה"ב שוקלת להפשיר חלק מהנכסים והכספים האירניים שהוקפאו במסגרת הסנקציות שהוטלו על טהרן, זאת אם אירן תנקוט צעדים משמעותיים לריסון תכניתה הגרעינית. אם צעד זה אכן יינקט, הוא עומד בניגוד לסיכומים שנעשו עם בכירים ישראלים לפני תחילת המשא ומתן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התכנית, שלפיה ארצות הברית תפשיר את הנכסים של אירן בחו"ל, יכולה על פי העיתון למנוע סיכונים פוליטים ודיפלומטים של ביטול הסנקציות, שעליהן הסכימו מספר גדול של מדינות. בנוסף, זה ייתן לנשיא אובמה גמישות להגיב להצעות אירניות במהלך המשא ומתן ללא הפסקת כלל הסנקציות.

במקביל, יומיים של שיחות השבוע בז'נבה לא הניבו פריצת דרך, עם זאת על פי פקידים שהיו מעורבים בשיחות, הבכירים האירנים גילו יותר כנות מאשר במפגשים דיפלומטים קודמים.

קרי וזריף בתחילת המו"מ (AP)

שר החוץ האירני מוחמד ג'וואד זריף אמר בתום השיחות כי הוא מקווה שהן יולידו שלב חדש ביחסים, וציין כי הן היו "מועילות ופוריות". דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, התייחס להצעה האירנית שהועברה לצוותי המו"מ האמריקניים במהלך השיחות עם המעצמות בז'נבה שהחלו אתמול והגדיר אותה "רצינית ומשמעותית".

"מצאנו את ההצעה האירנית שהועברה אלינו מאוד רצינית, יעילה ומשמעותית. ההצעה רצינית באופן כזה שלא ראינו קודם לכן", הצהיר קרני. דובר הבית הלבן סירב להרחיב באשר לתוכן ההצעה שהעבירה טהרן לידי המעצמות.

עם זאת, שפך קרני מים קרים על הצהרתו שלו ואמר כי אף אחד מהצדדים אינו מצפה להתקדמות תוך פרק זמן קצר. "לא אנחנו ולא האירנים מצפים לפריצת דרך בן לילה. מדובר במשא ומתן סבוך ולא פשוט בכלל. יש עניינים טכניים שמקשים על הגעה להסכמות, וגם ההיסטוריה של חוסר האמון בין המדינות מקשה על המגעים", הדגיש.