המדליף האמריקני סנואודן: "לא מסרתי לרוסים מסמכים סודיים"

בראיון שהעניק ל"ניו יורק טיימס" המדליף האמריקני אדוארד סנואודן, הוא הבהיר כי לא הביא עמו את המסמכים המסווגים שהדליף לשטח רוסיה: "לא הייתה כל תועלת בהבאתם למוסקבה. מסרתי אותם לעיתונאים בהונג קונג". עוד אמר סנואודן כי לא שמר עותק מהם לעצמו

"המסמכים לא הועברו לרוסים". סנואודן (AP)

המסמכים הסודיים שהודלפו לא הועברו לשירותים החשאיים של רוסיה - כך לפחות טוען אדוארד סנואודן, עובד הסוכנות לביטחון לאומי לשעבר שהואשם בהדלפת מסמכים מסווגים אודות תוכנית המעקב של הסוכנות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סנואודן, השוהה מאז יוני האחרון בשטח רוסיה לאחר שהודה בהדלפת המסמכים המסווגים, מסר בראיון שהעניק החודש "ניו יורק טיימס" כי הוא לא לקח עמו כל מסמך מסווג שהוא כשיצא למוסקבה.

לדבריו, בחר מראש שלא לקחת עמו מסמכים מסווגים של הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי, על מנת למנוע את האפשרות שכוחות הביטחון הרוסיים ישימו עליהם את ידם. סנואודן הסביר כי העברת המסמכים לרוסיה לא הייתה משרתת כל אינטרס ציבורי.

"מסרתי את כל המסמכים שהיו ברשותי לעיתונאים עמם נפגשתי בהונג קונג, לפני ההגעה למוסקבה", אמר והדגיש כי לא שמר כל עותק מהם לעצמו. "איזה ערך יש בנשיאת עוד עותק של המסמכים אצלי?", אמר בראיון.

עוד הוסיף המדליף האמריקני כי פעל למנוע ממרגלים סיניים לשים את ידם על המסמכים הסודיים, כיוון שבמהלך שירותו בסוכנות הביטחון עבר השתלמות בנושא שירותי הביון והמודיעין הסיניים ואף העביר קורס בנושא. גורמי מודיעין אמריקניים הביעו חשש גדול לפיו המסמכים היו עלולים ליפול לידיהם של שירותי ביון זרים, אולם סנואודן הבהיר כי "הסיכוי שהסינים או הרוסים קיבלו לידיהם אפילו מסמך אחד הוא אפסי".

סנואודן שוהה ברוסיה מאז קיבל מקלט מדיני באופן רשמי בחודש שעבר. זאת לאחר ימים ארוכים בהם שהה בשדה התעופה של מוסקבה בהמתנה לאישור בקשת המקלט שהגיש. עורך דינו מסר בזמנו כי הבקשה שהגיש סנואודן, שהכעיסה מאוד את הממשל האמריקני ואף גרמה לביטול פגישה של הנשיא אובמה עם מקבילו הרוסי ולדימיר פוטין, תקפה לשנה.