אובמה: "אין מנצחים בפתרון משבר החוב"

נשיא ארצות הברית בירך על ההסכם שהושג ברגע האחרון ומנע מארצו להגיע לחדלות פירעון, אך הדגיש כי השבתת הממשל הייתה בלתי הכרחית: "הדבר גרם נזק מיותר לכלכלה שלנו". לדבריו, ארצות הברית תצליח להתגבר על המשבר – "כפי שהיא מצליחה תמיד"

"אין פה מנצחים". נשיא ארה"ב אובמה (AP)

פחות מ-12 שעות לאחר שהסנאט ובית הנבחרים בארצות הברית אישרו את הסכם הפשרה שמנע את המשך משבר החוב - התייחס הנשיא ברק אובמה לפתרון המחלוקת והבהיר: "אין מנצחים במקרה הזה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"השבתת הממשל גרמה נזק מיותר לחלוטין לכלכלה שלנו בשבועות האחרונים", אמר אובמה. "עצם האיום בחדלות פירעון הגדיל את עלויות ההלוואות שלנו ולמעשה הגדיל את הגירעון. החדשות הטובות הן שנצליח להתגבר על המשבר הזה, כפי שאנחנו תמיד מתגברים".

אובמה הודה לדמוקרטים ול"רפובליקנים האחראים" שסייעו להביא לקץ המשבר והדגיש כי יש לשנות את האופן שבו מתנהלים העסקים בוושינגטון - כך שיתאפשר שינוי חיובי בכלכלת ארצות הברית. הוא הדגיש כי שינוי כזה מתחיל בנקיטת גישה מאוזנת לתקציב אחראי. "ארצות הברית היא הסלע היציב של הכלכלה העולמית מסיבה מסוימת - מכיוון שאנו עומדים במילה שלנו ובמחויבויות שלנו", הוסיף.

ההצבעה בסנאט, הנשלט על ידי רוב דמוקרטי, עברה בקלות יחסית והחקיקה התקבלה ברוב של 81 תומכים מול 18 מתנגדים. בהמשך הלילה עברה ההחלטה לאישור בית הנבחרים האמריקני, המורכב מהסנאט ומהקונגרס, הנשלט על ידי רוב רפובליקני שהתנגד עד כה להעלאת תקרת החוב הלאומית - אך גם שם אושר לבסוף החוק ברוב של 285 מול 144.