בכירים באנקרה: "הפרסום – כדי להכפיש הטורקים"

שעות לאחר הפרסום ב"וושינגטון פוסט", שלפיו טורקיה חשפה בפני המודיעין האירני את זהותם של עשרה מרגלים ישראלים, טוענים גורמי ממשל בכירים באנקרה כי הפרסום הוא ניסיון לגרום למבוכה בצמרת הטורקית

הכחשות בטורקיה. ארדואן (AP)

לאחר שהבוקר פורסם ב"וושינגטון פוסט" כי הממשל הטורקי חשף בפני המודיעין האירני את זהותם של כעשרה מרגלים שפעלו עבור ישראל באירן - גורמים רשמיים בטורקיה מכחישים הערב (ה') את הטענה ומכנים אותה "ניסיון הכפשה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"טורקיה היא מעצמה אזורית וישנם מוקדי כוח באזור שאינם חשים בנוח עם זה", ציטטה סוכנות הידיעות רויטרס בכיר במפלגת השלטון, שביקש להישאר בעילום שם.

"ברור כי המטרה של אנשים מסוימים היא לפגום באווירה הפוליטית המתונה שנוצרה עקב בחירתו של רוחאני לנשיאות אירן", אמר הבכיר הטורקי, "ולנטרל את טורקיה, שממשיכה לתרום לפתרון בעיות במזרח התיכון".

"אובדן מידע משמעותי שנועד לפגוע בישראל"

בטור הדעה שפורסם הבוקר, חושף העיתונאי דיוויד איגנשיוס את מעשיה של טורקיה, שהייתה לטענתו מקום המפגש של המרגלים עם מפעיל המוסד שלהם. "המהלך מהווה אובדן מידע משמעותי שנועד לפגוע בישראל", אמרו מקורות בממשל האמריקני לעיתון.

על פי הדיווח, מפעיל המוסד נפגש עם מרגליו בשטח טורקיה מפני שהמעבר מהגבול האירני למדינה קל יחסית, ולא מעורר סימני שאלה. עוד נטען כי מזה זמן רב מנהלים שירותי המודיעין הטורקי מעקב אגרסיבי ומקיף בגבולות המדינה, כדי לפקח על הפגישות החשאיות בין הישראלים לאירנים.

"המוסד לא שיער שטורקיה 'תמכור' את אנשיו"

המקורות האמריקניים שהעבירו את המידע סיפרו כי לאחר יותר מ -50 שנים בהם מתקיים שיתוף פעולה בין טורקיה למוסד, אף גורם ישראלי לא תיאר לעצמו שהמודיעין הטורקי "ימכור" את הסוכנים הישראלים לגורמים עוינים, כמו הממשל האירני.

על פי הדיווח החשיפה נעשתה בשנה שעברה, בזמן הנתק הדיפלומטי בין ישראל לטורקיה, ובה ככל הנראה בתגובה לאירועי משט המרמרה, או כחלק מהידרדרות היחסים בין המדינות. השגרירות הטורקית בארצות הברית סירבה להגיב לדיווח.

למרות שחשיפת רשת המרגלים מהווה פגיעה משמעותית במודיעין הישראלי, העיתון העריך כי למרות הברית ההדוקה עם ישראל, הממשל האמריקני לא יגיב למהלך. על פי המקורות, ארצות הברית מעוניינת לשמור על ההפרדה ארוכת השנים שלה בין נושאי מודיעין לבין נושאי פוליטיקה רחבים יותר. בנוסף, אובמה מעוניין לשמור על התקרבות היחסים שהחלה בשנה שעברה, בינו ובין ארדואן.