מנצחים ברשת: הצצה למכונת התעמולה של דאע"ש

למרות שבשבוע האחרון איבד הארגון את שליטתו בעיר קובאני בסוריה וההפצצות האוויריות של הקואליציה הבינלאומית רק התגברו - ישנה זירה אחת בה ידו של ארגון הטרור הרצחני נותרה על העליונה - רשת האינטרנט

ארגון המדינה האסלאמית הפסיד השבוע במערכה בעיר קובאני, וגם ספג מטחי טילים ממטוסים ירדנים ואמריקנים שהרגו, על פי הדיווחים, מאות מחמושי הארגון בסוריה ובעירק. אבל בזירה אחרת, יש שיגידו הזירה המרכזית במאבק על דעת הקהל - התעמולה ברשת, מערכת ההפחדה של דאע"ש רק הולכת ומשתכללת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כדי להילחם בתופעה החלה ענקית החיפוש באינטרנט, גוגל, לגייס עובדים דוברי ערבית שינסו לבלום את התעמולה שארגוני הג'יהאד מפיצים. לתעמולה חלק גדול בהצלחת הארגונים לגייס מתנדבים חדשים לשירותם.

סרטון הוצאתו להורג של הטייס הירדני שהופץ השבוע ברשת, לדוגמה, נשאר במשך שעות ארוכות ביו טיוב לפני שהוסר. עד אז, הסרטון המושקע, שארכו 22 דקות, כבר הופץ למיליוני גולשים בכל העולם. כמו בגוגל, מומחי לחימה אלקטרונית, מומחי דעת קהל, גנרלים ומנהיגים ברחבי העולם מנסים לחשוב - איך עוצרים את הארגון הזה שמצליח, לפחות בתעמולה, להיות צעד אחד לפני כולם.

תוכנות גרפיות ועריכה מתוחכמת

לא רק לוחמים עם קלצ'ניקובים על טנדר בלב מדבר

כשבעמאן ובשאר העולם חשבו שמתנהל מו"מ על חילופי שבויים בין יפן וירדן לבין המדינה האסלאמית, מועטז אל-קסאסבה - הטייס הירדני, כבר נרצח. למעשה הוא חוסל באכזריות מול שלוש מצלמות כבר לפני חודש, ובארגון הרצחני עבדו במרץ על הפקת הסרט שזעזע את העולם.

אחד מחמושי הארגון, שלא הזדהה, אמר לרשת החדשות "סקיי" כי "ב-8 בינואר אחד מחברי היה במקום ציבורי, אני לא רוצה להגיד איפה מסיבות ביטחון וכדי להגן עליו. הוא ראה כמה מלוחמי דאע"ש, ביניהם אחד מהמנהיגים, הם חגגו, הם התפארו בכך ששרפו את הטייס הירדני באותו היום".

מאמנים ילדים לרצוח

בסרט החיסול מספרים אנשי דאע"ש את הסיפור מנקודת המבט שלהם בעזרת תוכנות גרפיות ועריכה מתוחכמת. הם מציגים את משנתם, נשקיהם ואת יעדי הלחימה ובכך יוצרים תדמית שונה לחלוטין מזו של לוחמים חובבים עם קלצ'ניקובים על טנדרים במדבר.

מומחי גרפיקה ועריכה שראו את הסרטון מעידים שכל אחד מהסרטים שהארגון הפיץ מתוחכם יותר מזה שקדם לו. לקראת שחרור הווידאו בו נראה חיסולו של הטייס הירדני, אנשי דאע"ש שאלו את העוקבים שלהם, ברשתות החברתיות, כיצד עליהם לחסל את אל-קסאסבה. נגד כוח אש מפחיד כל כך, אין בינתיים, שום מנגנון שיודע להילחם.