סוף למשבר: בית הנבחרים אישר את העלאת תקרת החוב

שעות ספורות לפני שארה"ב הייתה אמורה להפוך לחדלת פירעון, אישרו הסנאט, ולאחריו בית הנבחרים את העלאת תקרת החוב הלאומית. בכך מגיעה לסיומה שביתת ה"שאט-דאון" בת 16 הימים, ושני מיליון העובדים הפדרלים יוכלו לשוב לעבודתם - לפחות עד אמצע ינואר, אז יצטרכו נבחרי הציבור האמריקניים למצוא פתרון חדש למשבר

אחרי שאמש השיגו מנהיגי הסנאט האמריקני הסכם פשרה למניעת המשך משבר החוב ששיתק את מוסדות הממשל האמריקניים, הלילה (ד') הסנאט ובית הנבחרים אישרו באופן סופי את ההסדר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההצבעה בסנאט, הנשלט על ידי רוב דמוקרטי, עברה בקלות יחסית והחקיקה התקבלה ברוב של 81 תומכים מול 18 מתנגדים. בהמשך הלילה עברה ההחלטה לאישור בית הנבחרים האמריקני, המורכב מהסנאט ומהקונגרס, הנשלט על ידי רוב רפובליקני שהתנגד עד כה להעלאת תקרת החוב הלאומית - אך גם שם אושר לבסוף החוק ברוב של 285 מול 144.

על פי החוק שאושר, אוצר המדינה האמריקני יוכל ללוות כסף עד 7 בפברואר, ואילו פעילות הממשל הפדרלי תמומן עד אמצע חודש ינואר. בכך מסתיימת השביתה הפדרלית בת 16 הימים שכונתה ה"שאט-דאון", במסגרתה יותר משני מיליון עובדי ממשל לא קיבלו את משכורתם.

"עלינו לשקם את אמון הציבור", אובמה (רויטרס)

אובמה: "מקווה שלמדנו לקח - לא לחכות לרגע האחרון"

לפנות בוקר חתם נשיא ארצות הברית ברק אובמה על החקיקה, ובכך הסתיימה הדרמה הפוליטית, שאיימה להפיל את כלכלת ארצות הברית - לפחות לשלושת החודשים הקרובים, אז מימון פעילות הממשל תופסק פעם נוספת, אם לא יימצא פתרון קבע. "כעת עלינו לשקם את אמון הציבור בנבחרים", אמר אובמה לאחר אישור החוק בסנאט.

"אני מוכן לעבוד עם כל אחד, אני לא חושב שלדמוקרטים יש מונופול על רעיונות מוצלחים. אני מקווה שלמדנו לקח שאפשר לעבוד יחד גם אם לא מסכימים על כל הסוגיות, ושלא צריך לחכות לרגע האחרון", הוסיף הנשיא האמריקני והודה לחברי בית הנבחרים שהסכימו לפשרה רגע לפני המועד שבו הממשלה לא יכולה יותר ללוות כספים, דבר שהיה מצביע כי ארצות הברית עומדת בפני פשיטת רגל.

אתמול (ד'), הודיע מנהיג הרוב בסנאט הארי ריד, על ההסכמות שהשיגו נציגי הדמוקרטים והרפובליקנים. על פי העסקה שהושגה, מימון הממשלה הפדרלית יימשך עד ה-15 בינואר, ותקרת החוב תעלה עד ה-7 בפברואר. עם זאת, סוכנות הדירוג פיץ' הזהירה אתמול כי היא עשויה להוריד את דירוג האשראי של ארה"ב אם לא תועלה תקרת החוב.