הבית הלבן על הצעת אירן למעצמות: "הכי רצינית שקיבלנו עד כה"

בעוד המו"מ של אירן עם המעצמות בז'נבה נמשך, בוושינגטון הביעו שביעות רצון מההצעה שהעבירה טהרן וכינו אותה "הכי רצינית שהועברה אלינו עד היום". עם זאת, הדגיש דובר הבית הלבן כי אף אחד מהצדדים אינו מצפה לפריצת דרך בן לילה

"ההצעה האירנית הכי רצינית עד כה" (AP, רויטרס)

סימנים מעודדים מהמשא ומתן בין המעצמות לאירן? לפחות אם שואלים את האמריקנים. דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, התייחס להצעה האירנית שהועברה לצוותי המו"מ האמריקניים במהלך השיחות עם המעצמות בז'נבה שהחלו אתמול והגדיר אותה "רצינית ומשמעותית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מצאנו את ההצעה האירנית שהועברה אלינו מאוד רצינית, יעילה ומשמעותית. ההצעה רצינית באופן כזה שלא ראינו קודם לכן", הצהיר קרני. דובר הבית הלבן סירב להרחיב באשר לתוכן ההצעה שהעבירה טהרן לידי המעצמות.

עם זאת, שפך קרני מים קרים על הצהרתו שלו ואמר כי אף אחד מהצדדים אינו מצפה להתקדמות תוך פרק זמן קצר. "לא אנחנו ולא האירנים מצפים לפריצת דרך בן לילה. מדובר במשא ומתן סבוך ולא פשוט בכלל. יש עניינים טכניים שמקשים על הגעה להסכמות, וגם ההיסטוריה של חוסר האמון בין המדינות מקשה על המגעים", הדגיש.

"השיחות עם המעצמות היו ענייניות ופוריות"

"השיחות היו פוריות". זריף (AP)
מוקדם יותר, עם תום יום השיחות השני בין אירן לשש המעצמות, התייחס שר החוץ האירני מוחמד ג'וואד זריף, למגעים בין הרפובליקה האסלאמית למערב, ואמר כי "השיחות היו ענייניות ופוריות". סבב השיחות הבא הנוגע לתכנית הגרעין האירנית נקבע לשבעה ושמונה בנובמבר. שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, התייחסה גם היא לתום סבב השיחות בין אירן לשש מעצמות המערב, ואמרה כי ההצעה האירנית נבחנת בקפידה.

אתמול, בסיומו של יום השיחות הראשון בין אירן לשש מעצמות המערב בארמון האומות בז'נבה שבשוויץ, הבהירה ארה"ב כי אסור לצפות לפריצת דרך מהירה במגעים לסיון משבר הגרעין. סגן דוברת מחלקת המדינה האמריקנית מייקל מאן הבהיר כי "הכדור נמצא כעת בידיים של אירן", ומהבית הלבן נמסר: "אנו מחכים לצעדים ממשיים". בכיר אחר במחלקת המדינה האמריקנית, שצוטט ברשת CNN, התייחס גם הוא להצעה שהגישה הרפובליקה האסלאמית לנציגי המעצמות בשיחות. "בפעם הראשונה ניהלנו שיחות מפורטות לגבי עניינים טכניים".

היום צוטט גם בכיר אירני בתחנת הטלוויזיה הלבנונית "אל מיאדין", שמזוהה עם אירן, ואמר כי בהצעה לפתרון המשבר שהגישה אירן למעצמות לא נכלל סעיף של ביקורי פתע של הפקחים במתקני הגרעין ברחבי המדינה.

סגן שר החוץ האירני עבאס ארקצ'י, אחד מראשי המשלחת האירנית לשיחות, צוטט בסוכנות הידיעות האירנית הרשמית אירנ"א כי "כל עסקה שתיחתם בינינו לבין המערב חייבת לכלול את הסרת הסנקציות ולכבד את זכותנו להעשרת אורניום", לדבריו, שאר פרטי ההצעה האירנית יישארו חסויים, "עד שייחתם הסכם".