אירן: "השיחות היו פוריות"

שר החוץ האירני, מוחמד ג'וואד זריף, התייחס לתום סבב השיחות בין הרפובליקה האסלאמית למעצמות. הפגישה הבאה בין הצדדים נקבעה לשבעה ושמונה בנובמבר. שרת החוץ של האיחוד האירופי: "הצעת אירן נבחנת בקפידה"

"השיחות היו פוריות". (AP)

בתום יום השיחות השני בין אירן לשש המעצמות, התייחס שר החוץ האירני מוחמד ג'וואד זריף למגעים בין הרפובליקה האסלאמית למערב, ואמר כי "השיחות היו ענייניות ופוריות". סבב השיחות הבא הנוגע לתכנית הגרעין האירנית נקבע לשבעה ושמונה בנובמבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, התייחסה גם היא לתום סבב השיחות בין אירן לשש מעצמות המערב, ואמרה כי ההצעה האירנית נבחנת בקפידה.

אתמול, בסיומו של יום השיחות הראשון בין אירן לשש מעצמות המערב  בארמון האומות בז'נבה שבשוויץ, הבהירה ארה"ב כי אסור לצפות לפריצת דרך מהירה במגעים לסיון משבר הגרעין. סגן דוברת מחלקת המדינה האמריקנית מייקל מאן הבהיר כי "הכדור נמצא כעת בידיים של אירן", ומהבית הלבן נמסר: "אנו מחכים לצעדים ממשיים".

בכיר אחר במחלקת המדינה האמריקנית, שצוטט ברשת CNN, התייחס גם הוא להצעה שהגישה הרפובליקה האסלאמית לנציגי המעצמות בשיחות. "בפעם הראשונה ניהלנו שיחות מפורטות לגבי עניינים טכניים".

דובר הבית הלבן ג'יי קרני הבהיר כי אסור לפתח ציפיות גבוהות לתוצאות מהירות בשיחות הגרעין. "אנו רוצים לוודא שאף אחד, למרות הסימנים החיוביים שראינו, לא מצפה לפריצת דרך בן לילה", אמר קרני. "למרות שאנו מעריכים את שינוי הטון מצד הממשל האירני, אנו מחכים לצעדים ספציפיים לגבי סוגיות הליבה".

ההצעה האירנית: בלי ביקורי פתע

מוקדם יותר צוטט בכיר אירני בתחנת הטלוויזיה הלבנונית "אל מיאדין", שמזוהה עם אירן, ואמר כי בהצעה לפתרון המשבר שהגישה אירן למעצמות לא נכלל סעיף של ביקורי פתע של הפקחים במתקני הגרעין ברחבי המדינה.

סגן שר החוץ האירני עבאס ארקצ'י, אחד מראשי המשלחת האירנית לשיחות, צוטט בסוכנות הידיעות האירנית הרשמית אירנ"א כי "כל עסקה שתיחתם בינינו לבין המערב חייבת לכלול את הסרת הסנקציות ולכבד את זכותנו להעשרת אורניום", לדבריו, שאר פרטי ההצעה האירנית יישארו חסויים, "עד שייחתם הסכם".