הושג הסכם לסיום משבר החוב בארה"ב

לאחר 16 יום בהם שירותי הממשל בארה"ב הושבתו עקב חוסר ההסכמה בין הרפובליקנים לדמוקרטים על התקציב הבא, הושג הסכם שימנע את המשך המשבר. מנהיג הדמוקרטים בסנאט הארי ריד הודיע רשמית: "השגנו הסכמות שיובילו לסיומו של המשבר. הדיון בהעלאת תקרת החוב יימשכו עד ה-7 בפברואר"

משבר החוב האמריקני הסתיים ברגע האחרון: לאחר 16 יום, מנהיגי הסנאט האמריקני השיגו הסכם למניעת המשך משבר החוב (Shutdown) ששיתק את מוסדות הממשל האמריקניים, זאת עקב חוסר ההסכמה בין הרפובליקנים לדמוקרטים אודות תקרת התקציב הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מנהיג הרוב בסנאט הארי ריד, הודיע הערב רשמית על ההסכמות שהשיגו נציגי הדמוקרטים והרפובליקנים. על פי העסקה שהושגה, מימון הממשלה הפדרלית יימשך עד ה-15 בינואר, ותקרת החוב תעלה עד ה-7 בפברואר. עם זאת, סוכנות הדירוג פיץ' הזהירה אתמול כי היא עשויה להוריד את דירוג האשראי של ארה"ב אם לא תועלה תקרת החוב.

בית הנבחרים צפוי להצביע על העסקה, ולאחר מכן תעבור ההצבעה לסנאט, כאשר גם הדמוקרטים וגם הרפובליקנים מפגינים ביטחון כי העסקה תעבור בבית הנבחרים ברוב בטוח. אזהרתה של סוכנות הדירוג הגיעה אמש בתום יום של כאוס בגבעת הקפיטול, כשארה"ב ניצבה על עברי פי פחת של חדלות פרעון, ומאמצי הקונגרס לגבש חקיקת פשרה על תקרת החוב והשבתת הממשל לא הניבו כל התקדמות.

בסוכנות הדירוג ציינו כי החלטה על הורדת הדירוג תתקבל עד סוף 2014 ומומחים אומרים שמרווח הזמן מצביע על כך שהסוכנות "אינה חוששת מחדלות פרעון מיידית ושההתראה נועדה לשמש אזהרה לקונגרס - יותר מאשר למשקיעים. אם תקרת החוב לא תועלה עד ה-17 באוקטובר, היום שבו יאזלו המזומנים בקופת האוצר האמריקאי, או מיד לאחר מכן, ארה"ב עדיין תוכל לפרוע את חובותיה לאורך פרק זמן מסוים.