גופת הפושע הנאצי תועבר לגרמניה?

הלווייתו של הפושע הנאצי אריך פריבקה, שמת בשבוע שעבר בגיל 100, הופסק בשל מהומות אלימות סמוך לרומא. על פי דיווחים באיטליה, גופתו של פריבקה הועברה לשדה תעופה צבאי במדינה והרשויות מנהלות דיונים עם גורמים בגרמניה, בניסיון לגרום לה לקבל את גופתו. צפו בתמונות מהעימותים ממסע ההלוויה

המחלוקת סביב קבורתו של הפושע הנאצי אריך פריבקה ממשיכה להסעיר את אירופה: הלווייתו של פריבקה, שנערכה אמש בעיירה סמוך לרומא, הופסקה בשל הפגנות סוערות וגופתו הועברה לנמל תעופה צבאי באזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רשת BBC דיווחה כי במקביל להעברת גופתו של פריבקה לשדה התעופה הצבאי, יצרו שלטונות איטליה קשר עם הרשויות בגרמניה בניסיון להטיס את גופתו לשם. "אנו פועלים לפתור את המשבר בצורה הנכונה ביותר", אמר בכיר בעיריית רומא.

פריבקה מת ביום שישי האחרון באיטליה בגיל 100, במהלך ריצוי מאסר עולם שהומר למעצר בית בשל מצבו הבריאותי. לאחר מותו אסר הוותיקן, בצעד חריג, לערוך לפריבקה הלוויה במסגרת הכנסייה הקתולית. מי שהסכימה לבסוף לקבל את גופתו היא עמותת פיוס העשירי - זרם שהתפצל מהכנסייה הקתולית ונחשב קיצוני ואנטישמי.

תומכי פריבקה בהלווייה (רויטרס)

הורשע במעורבות בטבח של 335 אזרחים איטלקים

אמש הועברה גופתו של פריבקה לכנסייה בעיירה אלבנו לזיאלה, סמוך לרומא, על מנת לערוך לפושע הנאצי טקס הלוויה - אך מסע הלוויה נתקל במאות מפגינים זועמים, שבעטו בכלי הרכב עם הגופה וקראו "רוצח". מול המפגינים התייצבו כמה עשרות פעילים ניאו-נאצים ובמקום התפתח עימות אלים שהוביל לביטול מסע ההלוויה.

מאז מותו של פריבקה סירבו ארגנטינה - שם התגורר במשך כ-50 שנה לפני שהוסגר לאיטליה - וגרמניה לקבל את גופתו. עורך דינו של פריבקה הדגיש כי מסע הלוויה הופסק מכיוון הרשויות מנעו מחבריו ובני משפחתו של הפושע הנאצי להגיע למקום.

פריבקה הואשם והורשע במעורבות בטבח של 335 אזרחים איטלקים בשנת 1944, מתוכם 75 יהודים. הוא שירת כקצין אס.אס במהלך מלחמת העולם השנייה ונמלט בסופה לארגנטינה. בשנת 1994 נתפס והובא למשפט באיטליה בשל חלקו בטבח האכזרי. על פי עדויות, רוב הנרצחים מתו כתוצאה מירי לעורפם, בעקבות מעורבותם לכאורה בפגיעה במחנה נאצי.

הפושע הנאצי אריק פריבקה (רויטרס)

מאסר עולם שהומר למעצר בית

בשנת 1998 גזר בית המשפט האיטלקי מאסר עולם על פריבקה, אך שנה לאחר מכן הומר העונש במעצר בית בשל גילו המתקדם ובריאותו הרופפת - דבר שלא הפריע לו להמשיך בחייו 14 שנים נוספות.

מצבו הבריאותי "המשתפר" גרם לסערה באיטליה כשבשנת 2011 פורסמו תמונות של פריבקה כשהוא אוכל במסעדה מקומית ברומא, רוכב על אופנוע ועורך מסע קניות ברחבי העיר. בחודש יולי האחרון פרץ גל מחאה נוסף נגד הפושע הנאצי בעקבות חגיגת יום הולדתו המאה שנערכה בביתו.