ההצעה האירנית למערב: בלי ביקורי פתע

בכיר אירני צוטט בתקשורת הלבנונית אומר כי בהצעה שהגישה טהרן למעצמות המערב, במסגרת שיחות הגרעין, אין סעיף המאפשר ביקורים ללא התראה של פקחי האו"ם במתקני הגרעין. סגן שר החוץ האירני אמר כי "הפרטים יישארו חסויים עד לחתימת הסכם"

בלי ביקורי פתע (רויטרס)

בתום יום השיחות הראשון בין אירן למעצמות המערב על תכנית הגרעין מדווחים בשני הצדדים על אווירה חיובית, אך נראה כי באירן עדיין לא מוכנים להיענות לדרישה לפיקוח מלא של פקחי האו"ם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכיר אירני שצוטט בתחנת הטלוויזיה הלבנונית "אל מיאדין", שמזוהה עם אירן, אמר כי בהצעה לפתרון המשבר שהגישה אירן למעצמות לא נכלל סעיף של ביקורי פתע של הפקחים במתקני הגרעין ברחבי המדינה.

סגן שר החוץ האירני עבאס ארקצ'י, אחד מראשי המשלחת האירנית לשיחות, צוטט בסוכנות הידיעות האירנית הרשמית אירנ"א כי "כל עסקה שתיחתם בינינו לבין המערב חייבת לכלול את הסרת הסנקציות ולכבד את זכותנו להעשרת אורניום", לדבריו, שאר פרטי ההצעה האירנית יישארו חסויים, "עד שייחתם הסכם".

אובמה ריכך את עמדתו? (AP)

אובמה שינה את עמדתו בסוגיית אירן?

מוקדם יותר היום דיווח ה"וול סטריט ג'ורנל", כי ממשל אובמה שינה את עמדתו בסוגיית העשרת האורניום. לפי הדיווח, ארה"ב תאפשר לטהרן להעשיר אורניום על אדמתה, במהלך שעשוי לסכן את ישראל ובנות ברית נוספות של ארה"ב במזרח התיכון. במקביל, קרא הקבינט הבטחוני-מדיני בישראל לא להסיר את הסנקציות, שנמצאות "במרחק נגיעה מהשגת מטרתן".

הבוקר חודשו שיחות הגרעין בז'נבה בין אירן לבין שש המעצמות, שבהן מבקשת אירן להקל את הסנקציות בתמורה לפשרות בנוגע לתכנית הגרעין. שר החוץ האירני, מומחד ג'וואד זריף, אמר כי להערכתו לא ניתן להגיע לפתרון בסבב שיחות אחד, אך ציין כי ישנה אפשרות ליישב את הסוגייה בתוך כשנה.

המשטר החדש באירן כבר הודיע כי בכוונתו להמשיך להעשיר אורניום לשימושים אזרחיים, ובסוף השבוע האחרון נאמר בהודעה ממשלתית כי טהרן לא תעביר חומרים גרעיניים אל מחוץ למדינה. סגן שר החוץ האירני, עבאס ארקצ'י, אמר לתקשורת המקומית כי "הוצאת החומרים (האורניום) מחוץ למדינה הוא הקו האדום שלנו". במערב מעריכים כי הוצאת ההעשרה מאדמת אירן תמנע ממנה להגיע ליכולת "פורצת דרך" לייצור דלק לנשקים המתקדמים.