השיחות בז'נבה: אירן הגישה את הצעתה

עם פתיחתן של השיחות בין אירן למעצמות בז'נבה, הניחו הנציגים האירניים על שולחן הדיונים את הצעתם. טרם נמסרו פרטי ההצעה. דובר מטעם האיחוד האירופי הודיע: "יש תחושה של אופטימיות זהירה", והבהיר כי המעצמות דורשת מאירן רעיונות בונים וקונקרטיים

אשטון וזריף. ההצעה הונחה על השולחן (רויטרס)

עם פתיחתן של השיחות בז'נבה, הניחה אירן על שולחן הדיונים הצעה באשר לשינויים בתכנית הגרעין שלה, כך עדכן בצהריים (ג') מייקל מן, דוברה של קתרין אשטון, הממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופי. לפי שעה, לא נמסרו פרטים על תוכנה של ההצעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש תחושה של אופטימיות זהירה", אמר מאן לפני מרתון הפגישות הצפוי ביומיים הקרובים. "השיחות נמשכות, אך אירן בהחלט הציגה מספר הצעות הבוקר". מאן הדגיש כי המעצמות דורשות מאירן רעיונות בונים וקונקרטיים, ומוכנות להגיב לכל הצעה אירנית. התקשורת באירן דיווחה כי ההצעה האירנית הוגדרה כ"סגירתו של משבר בלתי נחוץ, ופתיחת אופקים חדשים".

מוקדם יותר אמרה הממונה על מדיניות החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, כי היא מקווה שתינתן למעצמות "הזדמנות לחקור את שתי ההצעות שהנחנו על השולחן, אבל גם רעיונות שיבואו מכיוונה של טהרן". אשטון ושר החוץ האירני זריף סעדו יחד אתמול בערב, ולדברי מאן "הפגישה התקיימה באווירה חיובית מאוד".

אשטון הצהירה כי האיחוד האירופי הגיע עם "אופטימיות זהירה, אך גם תחושה אמיתית של נחישות". חמשת החברות הקבועות במועצת הביטחון: בריטניה, סין, צרפת, רוסיה וארה"ב ובנוסף אליהן - גרמניה ימישיכו בשיחות עם הנציגים האירניים במהלך היומיים הקרובים.

הבוקר, לאחר פתיחת השיחות, הזהיר הקבינט המדיני-ביטחוני את המעצמות מפני הקלת הסנקציות - מהלך אותו כינו "טעות היסטורית". בנוסף קראו חברי הקבינט לראשי המעצמות שלא להגיע להסכם חלקי, שלא יביא לפירוק מלא של תוכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית.

נפתחו השיחות בז'נבה (רויטרס)

"הסנקציות מצליחות ליצור לחץ משמעותי על המשטר האירני והוא מנסה בכל דרך להסירו", נכתב בהודעת הקבינט. "אסור להסיר את הסנקציות כשהן במרחק נגיעה מהשגת מטרתן. הסכמה כזו תכשיל את השגת המטרה ותסכן את העולם כולו".

"נוצרה שעת כושר להשגת פתרון מדיני אמיתי, שיפרק את אירן מתוכניתה הגרעינית", המשיכו וכתבו חברי הקבינט המדיני-ביטחוני בהצהרתם. "אך הזדמנות זו תמומש רק אם הקהילה הבינלאומית תמשיך להפעיל לחץ על אירן, ולא תרפה ממנו. תהיה זו טעות היסטורית לא למצות את מהלך הסנקציות, ולעשות דווקא עכשיו ויתורים כלשהם מבלי שהובטחה התפרקותה של תוכנית הגרעין האירנית".

דיווח: ארה"ב תאפשר לאירן להעשיר אורניום על אדמתה

ה"וול סטריט ג'ורנל" דיווח הלילה, כי ממשל אובמה שינה את עמדתו בסוגיית העשרת האורניום. לפי הדיווח, ארה"ב תאפשר לטהרן להעשיר אורניום על אדמתה, במהלך שעשוי לסכן את ישראל ובנות ברית נוספות של ארה"ב במזרח התיכון.

המשטר החדש באירן כבר הודיע כי בכוונתו להמשיך להעשיר אורניום לשימושים אזרחיים, ובסוף השבוע האחרון נאמר בהודעה ממשלתית כי טהרן לא תעביר חומרים גרעיניים אל מחוץ למדינה. סגן שר החוץ האירני, עבאס ארגצ'י, אמר לתקשורת המקומית כי "הוצאת החומרים (האורניום) מחוץ למדינה הוא הקו האדום שלנו". במערב מעריכים עי הוצאת ההעשרה מאדמת אירן תמנע ממנה להגיע ליכולת "פורצת דרך" לייצור דלק לנשקים המתקדמים.